HABER /  SEÇİM

Yurtdışı seçim sonuçları hangi parti önde?

Yurtdışı seçim sonuçları hangi parti yüzde kaç oy alacak? İşte Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur'un yurtdışı seçim sonucu tahminleri...

Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur pazar günü gittiği Almanya’da seçime özel bir çalışma yaptı.

Uğur AK Parti’nin Almanya’daki oy oranın yüzde 60 olduğunu yazarken diğer partilerin yurt dışını gözden çıkardığını ileri sürdü.

Fuat Uğur'un gözünden yurtdışı seçim sonuçları ve yurtıdışındaki seçmenin partilere bakışı...

"Yurt dışında 2 milyon 800 bin seçmen var. Randevu sisteminin geçerli olduğu geçen seçimlerde Gümrüklerde ve lokal sandıklarda 529 bin oy kullanıldı ve bu toplam oyun yüzde 18,5’una tekabül ediyor. Randevu sisteminin kalkması nedeniyle bu seçimlerde daha çok oy kullanılması bekleniyor.
Programın konuk konuşmacılarından UETD Başkan Yardımcısı Mehmet Kara bu seçimlerdeki oy kullanma oranının Türkiye’deki yüzde 70 ve 80’lere varacağını düşünmenin hayal olduğunu, kendi beklentilerinin yüzde 40-45 bandında olduğunu söylüyor.

YURTDIŞINDA 27 MİLLETVEKİLİ ÇIKABİLİR

Ama asıl dilekleri yurt dışının seçim bölgesi hâline gelmesi. 2 milyon 800 bin seçmenin İzmir’e denk olduğunu ve 27 milletvekili çıkarabileceğini hatırlatıyorlar. A&G’nin sahibi Adil Gür Avrupa’da yüzde 50’nin üzerinde AK Parti’ye, yüzde 20 de HDP’ye oy çıkacağını söylüyor ama Mehmet Kara aynı kanıda değil.

HDP'YE OY VEREMEZLER!

HDP’ye oy verenlerin sahada kalabalık yaptığını ama önemli bir kısmının mülteci statüsünde olup TC kimliklerinin bulunmadığını hatırlatıyor. Ona göre HDP’nin oyu en fazla yüzde 15.
AK Parti’nin Almanya’daki oy tahmini ise yüzde 60 civarı.
Peki, CHP ve MHP?
Her ikisi de Avrupa’yı gözden çıkarmış gibiler."

ÖNCEKİ HABERLER
'U dönüşü' faciası: 3 ölü!
Anıtkabir'de 19 Mayıs izdihamı!
Davutoğlu: Kılıçdaroğlu'nun her şeyi yalan!
Reno ve TOFAŞ krizi Ford'a sıçradı!
Ütopya'da şok! Kim yazıldı, kim elenecek?
29 Ekim resmi tatili ne zaman başlar 28 Ekim tam gün mü?
Yorumlar 37 yorum