YAZARLAR

Yurt dışı borçlanmasında aman dikkat!

Erken emeklilikte yurt dışı borçlanması nasıl olur? Yurt dışı borçlanmasıyla erken emeklilik olur mu? Detayları Bünyamin Esen yazıyor.

BERLİN’den okurumuz Ali Öztürk soruyor: “Bünyamin bey,Almanya’da 28 yıldır çalışıyorum. Burada emeklilik için 66 yaşınagelmem gerekiyor, daha çok yılım var. Ama Türkiye’de eskiden birBağ-Kur başlangıcım vardı, dükkân açmıştım otuz yıl önce. Ekte bubilgilerimi gönderiyorum. Şimdi Türkiye’den emekli olmak istiyorumödeyip. Bunu nasıl yapmam lazım? Türkiye’den muhasebeci sigortalıgöstermeli önce diyorlar, sonra borçlanma yapabiliyor muşum. Doğrumu? Nasıl emekli olurum?”

Sayın okurum, sizin gibi yurtdışında yaşayan gurbetçivatandaşlarımız borçlanma yaparak emekli olma hakkına sahip.

Buna “yurtdışı borçlanması” diyoruz.

Yurtdışı borçlanması SGK’nın en avantajlı borçlanması!

Yurtdışında yaşayan kadınlar çalışsın çalışmasın yurtdışında evkadını olarak geçen sürelerini borçlanıp emekli olma hakkına sahip.Yurtdışında yaşayan erkekler ise yurtdışındaki çalıştıkları günlerive çalışmaları arasında bir yıla kadar işsiz geçen günleriniborçlanıp SGK’ya ödeyerek emekli olabiliyorlar.

Yani gurbetçiler için emeklilik epey kolay..

Ama bu işin çok dikkat edilmesi gereken bir bit yeniği var…Yurtdışı borçlanması için “sahte sigortalı” olmamalısınız, yoksaemekli olamazsınız, emekli olsanız bile yapılacak birmüfettiş/denetmen incelemesinde emekliliğiniz yanar.

Ayrıntılı olarak açıklayalım…

YURT DIŞI BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

Yurtdışı borçlanması ülkemizde 3201 sayılı Kanun uyarıncauygulanan bir hak.

Yurtdışında çalışan erkekler bulundukları ülke sosyal güvenlikmevzuatına göre sigortalı çalıştıkları süreleri, bu sigortalılıksüreleri sonunda veya arasında bir yıla kadar çalışmadıklarısüreleri borçlanabiliyor.

Yurtdışında bulunan kadınlar ise ister evli olsun ister olmasınyurtdışında ev kadını olarak geçen sürelerini (buna çalıştıklarısüreler de dâhil) borçlanarak emekli olabiliyor.

Yani yurtdışındaki kadınlar yurtdışında bulunan tüm süreleriniborçlanabiliyor…

Yani çok avantajlı…

Borçlanmaya yaparak emekli olacak kişinin sonradan Türkvatandaşlığından çıkması önemli değil, yalnızca borçlanılacaksürede Türk vatandaşı olması yetiyor. Çifte vatandaşlar ise Türkvatandaşı olarak kabul ediliyor.

BORÇLANMA İÇİN SİGORTALI OLMAK ŞART!

Ancak ülkemizde bir gün dahi olsa sigortalı olmak borçlanmanınşartlarından…

Şöyle açıklayalım:

Yurtdışına gitmeden önce yâda yurtdışında bulunduğunuz süredeülkeye gelip bir gün dahi sigortalı olmuşsanız yurtdışı borçlanmasıhakkınız bulunuyor.

Peki, yurtdışına gitmeden önce Türkiye’de hiç sigortalılığıolmayanlar ne yapmalı?

Bunların borçlanma hakkı kazanabilmesi için ülkemize gelip birgün dahi olsa sigortalı olması yani bir işverenin yanında çalışıpSGK’ya sigortalılığının bildirilmesi zorunlu. Yani yurtdışıborçlanması dilekçesini verdiğiniz günden önce bir gün dahi olsasigortalı çalışmanız olmalı.

AVANTAJLI EMEKLİLİK İÇİN

Bir de 4/a (yani eski tabirle SSK) şartlarından emekli olmakisteyenler var.

Normal koşullarda borçlanmalar son sigortalılık statüsü ne iseona sayılıyor… Sizin gibi Türkiye’deki başlangıcı 4/b (eski tabirleBağ-Kur) olanların borçlanması o statüye sayılmakta…

Bunun dezavantajı var. Zira 4/b maaşı daha düşük, daha fazlaödemek gerekiyor…

Bunu engellemek isteyen kişilerin Türkiye’ye gelip bir gün deolsa bir işyerinde sigortalı çalışmalı, SGK’ya bildirilmeli…

Sigortalı Gösterilene Sahte Sigortalıdır!

İşte dananın kuyruğu da burada kopuyor…

Türkiye’de hiçbir sigorta numarası olmayanlar (yani daha öncehiç sigortalı olmamış olanlar) borçlanma hakkı kazanmak içinhizmete ihtiyaç duyuyor. Bu gibi kişiler başta muhasebeci, malimüşavir gibi meslek mensupları olmak üzere çeşitli kesimlerce hiççalışmadan “sigortalı gösteriliyor.”

Ülkemiz mevzuatına göre bir işyerinde fiilen çalışmadan kâğıtüzerinde SGK’ya “sigortalı bildirilmek” ise tam adıyla sahtesigortalılık.

Oysa yurtdışı borçlanması hakkı kazanmak için sahte sigortalıdeğil, gerçek sigortalı olmak gerekiyor…

Sahte sigortalı olanlar kâğıt üzerinde yurtdışı borçlanmasıyapıp emekli olma hakkını elde etse de gerçekte bu hakka sahipdeğiller.

MÜFETTİŞLER SİZİ İNCELER

SGK sırf yurtdışı borçlanması yapabilmek için “sigortalıgösterilen” yani sahte sigortalı olanları mercek altına alıyor.

Bunlardan bazıları hiç ülkemize giriş yapmadan (yani yurtdışındaiken) sigortalı bildiriliyorlar.

Bazıları ise ülkeye giriş yapıyor ama daha sigortalı çalıştığıgörülürken yurtdışına çıkıyor. Örneğin ülkede on beş gün sigortalıgörünürken çalışmasının onuncu gününde yurtdışına çıkmışoluyor.

İşte bu şekilde kâğıt üzerinde çalışırken aslında gerçekte ülkedışında olanları SGK Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yurtdışıgiriş-çıkış kayıtlarından tespit ediyor.

Sahte sigortalı olanlar müfettiş/denetmen incelemesine giriyor.Eğer çalışmalarının sahte olduğu ortaya çıkarsa da hem yurtdışıborçlanma hakları hem de eğer oldularsa emeklilikleri yanıyor.

GERÇEKTEN ÇALIŞMANIZ GEREKİYOR...

Peki, ne yapmak gerek?

Yurtdışı borçlanması hakkından yararlanmak isteyenvatandaşlarımızın yapması gereken şey “sahte sigortalı” değil“gerçek sigortalı” olmaları.

Yani yurda kesin dönüş yapmamış olsalar (yani halen yurtdışındayaşıyor olsalar) bile ülkeye gelip en azından bir gün sigortalıolarak bir işyerinde fiilen/gerçekten çalışmaları.

Keza bu fiilen/gerçekten çalışma sırasında yurtdışına çıkışgörünmemesi önemli. Yani örneğin ayın 1’i ile 30 Kasım 2015arasında işyerinde çalışıyorlarsa Kasım ayı boyunca yurtdışıçıkışları olmamalı, sigortalı oldukları süre boyunca yurt içindeolmalılar.

Yoksa SGK incelemesine takılarak hem yurtdışı borçlanmasıhakkından hem de emeklilikten olabilirsiniz, bizden söylemesi…

---

Kıssadan Hisse

“Dünyada gerçek arkadaşlıktan daha kazançlı hiçbirşey yoktur.”

— Thomas Aquinas

---

Sorularınız için:

www.twitter.com/bunyaminesen

www.facebook.com/bunyaminesen.yazilar

Yazarın tüm yazıları için:

http://www.inter/bunyamin-esen-1081z.htm

Yorumlar2 yorum