BIST 1.124
DOLAR 7,66
EURO 8,91
ALTIN 458,49
HABER /  GÜNCEL

Yunanistan'dan Türkiye açıklaması! 'Yeni bir dönem başlıyor'

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, "Silahlı kuvvetlerimizin iki mensubunun serbest kalması Türk makamları tarafından yapılan temel bir hukuki işlem. Biz inanıyoruz ki, bu karar ile yeni bir süreç başlıyor" dedi.

Abone ol

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Türkiye'de tutuklu yargılanan iki Yunan askerin tahliye edilmesini 'mutluluk verici bir gelişme' olarak değerlendirdi. 

Pavlopulos, Yunanların ikinci büyük dini bayramı olan Meryem Ana'nın yıl dönümüyle ilgili kutlamalar için gittiği Karpathos Adası'nda yaptığı konuşmada, Edirne'de askeri bölgede yakalandıktan sonra tutuklu yargılanan Yunan ordusuna mensup iki askerin tahliye edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu yılki Meryem Ana Bayramı'nın, 2 Yunan askerin tahliye edilmesine denk geldiğinin altını çizen Pavlopulos, "Meryem Ana'nın ölüm yıl dönümü bayramının silahlı kuvvetlerimizin iki mensubu Dimitris Kuklacis ve Aggelos Mitredotis'in serbest bırakılmasına denk geldiğini vurgulamadan edemem. Bu vesileyle, bu mutlu gelişmenin Türk makamları tarafından yapılan temel bir hukuki işlem olduğunu bir kez daha vurguluyorum. Bu, aynı zamanda, Türkiye'nin, her zaman bu yönde hareket ettiğini fiilen kanıtlayan, Yunanistan ile dostluk ve iyi komşuluk atmosferini sağlayabilmesi için bundan sonra izleyebileceği ve izlemesi gereken yolu gösteriyor" diye konuştu.

"BU KARAR İLE YENİ BİR SÜREÇ BAŞLIYOR"

Pavlopulos, Yunanların Türk halkının sorunlarını bildiğini ve dayanışma içerisinde olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Çünkü biz Yunanlar, Türk halkının sorunlarını biliyoruz. Onlar da zor anlar yaşıyor, biz bunu biliyoruz ve bizim dayanışmamızdan daha fazlasını bulamayacaktır. Yeter ki, bizim samimiyetimize ve dostluğumuza inansınlar. İlk olarak biz inanıyoruz ki, bu karar ile yeni bir süreç başlıyor."

ÖNCEKİ HABERLER
Katar'dan ABD'ye kapak! Türkiye'ye dolar yağdıracak tam 15 milyar dolar...
Vestel'in patronu Ahmet Nazif Zorlu'dan bomba açıklamalar
Katar'dan Türkiye'ye destek açıklaması! Kardeş Türk halkı...
Dolar bugün 6 euro 7 liranın altına geriledi! İşte 15.08.2018 fiyatları
Alişan ,Buse Varol'u ağlattı
İBB burs başvurusu ne zaman 2020 ne zaman bitiyor
Yorumlar 3 yorum