BIST 11.139
DOLAR 33,07
EURO 36,18
ALTIN 2.610,17
HABER /  DÜNYA

Yunanistan'da sokaklar alev topu!

Çipras'ın AB ile anlaşma için kabul ettiği kurtarma paketi Atina sokaklarını karıştırdı.

Abone ol
Atina sokaklarında hükümete yönelik protesto gösterileri alevleniyor. Referandumu kutlayan Yunanlılar bu kez de Çipras'ın kabul ettiği kurtarma paketini protesto için sokaklara indi. Polisin müdahale ettiği gösterilerde onlarca kişi gözaltına alındı.

Yunan hükümeti tarafından kabul edilen "kurtarma paketi"ne itiraz edenler, Atina sokaklarında protesto gösterileri düzenlemeye devam ediyor.
 
Tansiyonun bir hayli yükseldiği Atina'da göstericiler polise taş ve molotof kokteyl fırlatırken, polis de göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Bazı göstewricilerin gözaltına alındığı belirtildi.

yunanistan.20150715221414.jpg
 
Sintagma Meydanı'nda bugün yapılan gösterilere katılan bazı işçi sendikaları, eczacılar, kamu çalışanları ve belediye işçileri yeni kemer sıkma politikalarına karşı çıkıyor.

yunanistan.20150715221655.jpg 
      
145.20150715222200.jpg

ÇİPRAS'TAN BİRLİK ÇAĞRISI
      
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugün parlamentoda yapılması beklenen kritik oylama öncesinde SYRIZA milletvekillerine birlik çağrısında bulundu.
      
SYRIZA meclis grubu toplantısında milletvekillerine hitap eden Çipras, meclis grubunun desteği olmadan başbakanlık görevine devam edemeyeceğini söyledi.
      
Borç konusunda elinden geleni yaptığını ve başka çıkış yolu bulunmadığını belirten Çipras, itiraz eden milletvekillerine kendisinin düşünemediği alternatif başka bir çözüm yolu varsa söylemelerini istedi.
      
Toplantıda konuşan Enerji Bakanı Panayotis Lafazanis ise, hükümetin herhangi bir şantaj yoluyla memorandum kabul edemeyeceğini ifade ederek, tasarıya oy vermeyeceğini ancak hükümeti desteklemeye devam edeceğini söyledi. Bazı milletvekilleri de, Yunanistan'ın, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble'nin önerisini kabul ederek 5 yıllığına avrodan çıkması gerektiğini belirttiler.

 yunanistan.20150715222352.jpg