BIST 11.134
DOLAR 33,10
EURO 36,31
ALTIN 2.626,38
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

YÖKDİL soru cevapları açıklandı mı kitapçık türüne göre cevap anahtarı

YÖKDİL sınavı soru cevapları ne zaman açıklanacak sorusu 10 Mart'ta sınava giren öğrencilerin gündeminde. Saat 14.00'te başlayan ve 180 dakika süren sınavda öğrenciler toplam 80 soru cevapları. Peki YÖKDİL soru cevapları ne zaman açıklanır? YÖKDİL cevaplarının en geç 3 iş gününde erişime açılması bekleniyor.

Abone ol

YÖKDİL sınav soru cevapları ne zaman açıklanır sorusu öğrencilerin birinci gündemi. 10 Mart'ta tek saat 14.00'te yapılan YÖKDİL sınav soru cevaplarının en geç 3 iş günü içinde erişime açılması bekleniyor. YÖKDİL sınav sonuçlarının ise YÖK iş takvimine göre 14 gün içinde adayların erişime açılacağı tahmin ediliyor. 

YÖKDİL SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK: YÖKDİL soruları ve cevaplarının bu hafta içerisinde yayınlanması bekleniyor sınav sonuçları için ise ilgili yetkililerden bir açıklama gelmedi ancak tahminler üzerine son yapılan sınavın sonuç tarihi değerlendirildiğinde sınavın yapıldığı tarihten en geç 14 gün içinde açıklanacağı yönünde.

Bu çerçevede YÖKDİL sonuçlarının 25 Mart tarihinde erişime açılacağı öngörülebilir.

SINAV DEĞERLENDİRMESİ NASIL OLACAK: Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecektir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) × 100] formülü kullanılacaktır.

YÖKDİL BARAJ PUANI NEDİR: İlgili mevzuat ile ilgili düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.

YÖKDİL SINAVI NERELERDE GEÇERLİ: Bu sınava yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.