BIST 10.982
DOLAR 32,99
EURO 35,89
ALTIN 2.518,56
HABER /  GÜNCEL

Yıllar sonra itiraf etti! Erdoğan'la tartışmaktan nefret ediyorum

ABD eski başkanı Barack Obama'nın gözdesi olarak bilinen ve Ulusal Güvenlik eski danışman yardımcısı Ben Rhodes, geçmişte Obama ile Erdoğan arasında geçen çok çarpıcı diyaloğu anlattı. Rhodes Erdoğan'ın Obama'yı köşeye sıkıştırdığı o diyalog sonrası Obama'nın Erdoğan'la tartışmaktan nefret ediyorum dediğini aktardı.

Abone ol

ABD eski başkanı Barack Obama'nın tüm ikili görüşmelerine katılan Ben Rhodes, 'Olduğu Gibi Dünya' isimli kitabında Erdoğan ile Obama arasında geçen çarpıcı bir diyaloğu aktardı.

Kitapta anlatılanlara göre 2011'deki Birleşmiş Milletler genel kurul görüşmeleri sırasında Erdoğan, Obama'ya bir hayli zor anlar yaşatmış.

TARİHİ FİLİSTİN ÇIKIŞI: Kitapta anlatılana göre 2011 yılında Erdoğan'la bir araya gelen Obama'nın ajandasında Filistin konusu da vardı. Görüşme sırasında Erdoğan, Obama'ya bir yılda 180 derece nasıl dönüş yaptığını hatırlattı. Ben Rhodes'un aktardığına göre, Erdoğan Obama ile yaptığı görüşmede bıyık altından gülerek, Obama'nın BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasındaki Filistin bölümünü okudu.

GÜNEY SUDAN'I ÖRNEK GÖSTERDİ: Erdoğan meseleleri detaylıca tartışmayı seviyordu. Obama Filistinlilerin BM aracılığıyla savunulamaz olduğunu öne sürdü. "İsrail'le müzakere edilmeliydi" diyerek Güney Sudan'ı örnek verdi.

ERDOĞAN SORDU, OBAMA DONDU KALDI: Bu sözlerin ardından Erdoğan'dan Obama'yı köşeye sıkıştıracak soru geldi. ''Güney Sudan için Kuzeyin senelerce yaptırıma uğraması gerekti. Aynısını İsrail için de mi öneriyorsun?'' diye sorunca Obama dondu kaldı. Erdoğan'a cevap veremeyen Obama tepkisini daha sonra Ben Rhodes'a 'Erdoğan'la tartışmaktan nefret ediyorum' diyerek gösterdi.

Erdoğan’dan Batı'ya ve Avusturya’ya sert tepki

Haziran öncesi çirkin çıkış: ABD Erdoğan’a bir hediye verdi ikinci turda...