BIST 1.981
DOLAR 13,62
EURO 15,40
ALTIN 781,24
HABER /  POLİTİKA

Yıldırım'dan turizmcilere sert uyarı avanta sağlamak için...

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da düzenlenen Dünya Turizm Forumu'nda konuştu. Yıldırım, turizmcilere hem güven mesajı verdi hem de uyardı.

Abone ol

Dünyanın hiçbir yerinde güvenli ülke olmadığını belirten Başbakan Yıldırım, ''Terörün olmadığı yer yok. Amerika ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli'' dedi.

Yıldırım, turizmcileri de uyardı: "Turizmi baltalamak, avanta sağlamak için dedikodu yapmayın."

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Kongre Merkezi'nde, Dünya Turizm Forumu'nun açılış töreninde konuşuyor.

Başbakan Yıldırım, ''Turizm barış için, kardeşlik için çok önemli bir sektördür, önemli bir faaliyettir. Bu yolda çaba gösteren herkesi aynı zamanda gönüllü bir barış elçisi olarak kabul ediyorum ve tebrik ediyorum" dedi.

Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Toplamda 11 bin civarında misafiri dünya şehri İstanbul'da ağırlıyoruz. Buraya Asya'dan Afrika'dan Kafkaslar'dan Ortadoğu'dan Balkanlar'dan gelen misafirlerimiz var. Bugün küresel turizm konuşacağız geleceği konuşacağız. Bilgilerimizi tecrübelerimizi paylaşacağız. Bugün sizleri eşsiz tarihi eserleri dünya kültür mirasının en seçkin örneklerine sahip İstanbul'da ağırlıyoruz. Son yıllarda dünya üzerinde en çok kendinden söz ettiren şehirlerin başında İstanbul geliyor. Kültürüyle ekonomisiyle sanatıyla gündelik hayatın zenginliği ile İstanbul gerçekten bir açık hava müzesi. Bu mübarek şehir insanlığın barış içinde bir arada yaşadığı asırların zengin izlerini taşıyor.

''KİŞİ BİLMEDİĞİNE DÜŞMANDIR''

Turizm farklı coğrafyalar farklı kültürler arasındaki iletişimi artırıyor. Bu anlamda küresel barışa ve kardeşliğe de çok büyük katkı sağlıyor. Kişi bilmediğine düşmandır. İnsanlar bir araya gelirse konuşursa kardeş arkadaş olursa güzel anılar geride bırakırsa kavga karışıklık anlaşmazlık olmaz. Düşünün siz daha önce gittiğiniz bir ülke hakkında karar alma durumunda kalırsanız önce zihninizde o ülkeyi canlandırırsınız. Alacağınız kararı da buna göre oluşturursunuz. Turizm barış için, kardeşlik için çok önemli bir sektördür, önemli bir faaliyettir. Bu yolda çaba gösteren herkesi aynı zamanda gönüllü bir barış elçisi olarak kabul ediyorum ve tebrik ediyorum.

''2002'DE TOPLAM TURİST SAYISI 13 MİLYON CİVARINDAYDI, GEÇTİĞİMİZ YIL SAYI 40 MİLYONA YAKLAŞTI''

2002 yılında Türkiye'ye gelen toplam turist sayısı 13 milyon civarındaydı geçtiğimiz yılda bu sayı neredeyse 40 milyona yaklaştı. Turizm gelirleri 12 milyar dolardan 30 milyar doların üzerine çıktı. Biz 2002'den beri Türkiye'de işbaşındayız AK Parti hükümetleri olarak. 15 yıllık süre içerisinde kendi performansımızı kıyaslama imkanına sahibiz.

Hükümet olarak turizmi sadece ekonomik kalkınmaya katkı sağlayan bir sektör olarak görmüyoruz. Yalnızca ekonomik bir bakışla turizmi değerlendirmek eksik kalır, yetersiz kalır. Turizm bunların ötesinde öncelikle kültürlerin buluşmasıdır, medeniyetlerin buluşmasıdır. Kültürlerin buluşmasını tesis ettiğimiz ölçüde, kültürlerin kaynaşmasını ve karşılıklı ön yargıların da kırılmasını sağlamış oluyoruz. Turizmi kültürel etkileşime, milletlerin birbiriyle kaynaşmasına güç katan bir değer olarak görüyoruz. Uluslararası ilişkilerin pekişmesine, farklı toplumlar arasındaki güçlü dostlukların kurulmasına önemli bir araçtır turizm... Kültürel yakınlaşmalar, ekonomik ve siyasi ilişkilerin de ivme kazanması turizm faaliyetleriyle yakından ilişkilidir.

''ŞU ANDA HAVACILIĞIN MERKEZİ TÜRKİYE'YE KAYIYOR''

70'li yıllarda havacılığın merkezi Amerika'daydı.80'li yıllarda Avrupa'nın batısına doğru geldi. 90'lı yıllarda Avrupa oldu. 2000'li yıllarda artık doğuya doğru devam ediyor. Şu anda havacılığın merkezi Türkiye'ye kayıyor. Bu, tarihin tekerrürüdür. Bir zamanlar İpek Yolu'yla, Baharat Yolu'yla doğudan batıya zenginlik için göç vardı. Şimdi artık zenginlik doğuya tekrar döndü. Dolayısıyla da hicret batıdan doğuya doğru olmaya başladı. İster doğuya gidin ister batıya gidin Anadolu'dan geçeceksiniz, başka yolu yok.

AVANTA SAĞLAMAK İÇİN...

Terörü, turizmi baltalamak veya turizmde avanta sağlamak için lütfen kullanmayalım. İnsanların buluşmasına, kardeş olmasına, bölgesel ve küresel barışın tesis edilmesine destek olalım, köstek olmayalım. Bugün turizm sektöründe bir adım öne çıkmak için, üzülerek söylüyorum, başkaları hakkında dedikodu üreterek, oraları güvensiz ilan ederek iş yapmaya çalışanlar var. Bunlar doğru şeyler değil. Dünyanın hiçbir yerinde güvenli ülke yok. Terörün olmadığı yer yok. Terörden korkmak terörle korkutmak teröristlerin işine yarar. Amerika ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli Avrupa Paris ne kadar güvenliyse Ankara da o kadar güvenli.

Enerjimizi, kaynaklarımızı, imkanlarımızı savaşa değil, tanka topa, tüfeğe değil, insanların refahına, mutluluğuna ve çocukların aydınlık geleceğine ayırmamız lazım. Tarih, gelecek, ecdat bizden bunun hesabını sorar.''

ÖNCEKİ HABERLER
TÜBİTAK'a son dakika FETÖ operasyonu
TÜBİTAK'a son dakika FETÖ operasyonu
İrfan Değirmenci Fox TV'ye mi geçiyor?
İrfan Değirmenci Fox TV'ye mi geçiyor?
Yazıcıoğlu kazasında adı geçen polisten Bylock çıktı
Yazıcıoğlu kazasında adı geçen polisten Bylock çıktı
Ordu ve Rize hava durumu nasıl okullar tatil mi?
Ordu ve Rize hava durumu nasıl okullar tatil mi?
Giresun'da okullar tatil mi son hava durumu?
Giresun'da okullar tatil mi son hava durumu?
Hulusi Akar kutsal topraklarda Erdoğan'la saf tuttu
Hulusi Akar kutsal topraklarda Erdoğan'la saf tuttu
CNN o ülkede resmen yasaklandı!
CNN o ülkede resmen yasaklandı!
Samsun hava durumu kar bastırdı okullar tatil mi?
Samsun hava durumu kar bastırdı okullar tatil mi?
Donald Trump'a ikinci fire şoku eleştirilere dayanamadı!
Donald Trump'a ikinci fire şoku eleştirilere dayanamadı!
'Birlikte tecavüz ettiler' dedi sanıklar fotoğraf sundu
'Birlikte tecavüz ettiler' dedi sanıklar fotoğraf sundu