HABER /  GÜNCEL

Yeşilırmak'ta korkutan tehlike

Son günlerde aşırı yağan yağmur Amasya’dan geçen Yeşilırmak’ı çamur deryasına çevirince içerisinde yaşayan birçok balık türü telef oldu.

Son günlerde yağan aşırı yağmurlar Yeşilırmak'ta yaşayan bir çok balık türünün telef olmasına neden oldu. 

Suyun aşırı bulanık olması ve içerisinde bulunan oksijen yetersizliği sebebiyle yüzeye çıkan balıkları ise vatandaşlar yakalamak için adeta birbiriyle yarıştı. Birçok vatandaş suyun bir fabrika atığının Yeşilırmak’a akıtıldığını zannederek balık tutmaktan vazgeçti. Diğer yandan birçok vatandaş suyun zehirli olup olmadığına bakmaksızın irili ufaklı kıyıya vuran balıkları yakalamaya devam etti. Çok sayıda vatandaş ise olup biteni meraklı gözlerle seyretti. 

24887161.jpg

24887163.jpg

Amasya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Yeşilırmak’tan akan aşırı bulanık suya Tokat’ın Turhal ilçesi tarafına yağan aşırı yağmurun neden olduğunu söyledi. Arışı yağan yağmur nedeniyle suyun bulanıklaştığını belirten Müdür Bolat, “Ekibimiz şu anda sürekli suyun oksijen oranını ölçüyor. Suyun aşırı bulanık olması nedeniyle içerisinde bulunan balıklar oksijensiz kaldılar ve yüzeye çıkmaya başladılar. Balıklar suyun içerisinde bulunan herhangi bir maddeden dolayı zehirlenmeleri söz konusu değil.” diye konuştu. 

Yorumlar 1 yorum