BIST 1.776
DOLAR 12,37
EURO 14,01
ALTIN 713,05
HABER /  EKONOMİ

Yeşil zeytin için üreticiye teşvik geliyor

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yeşil zeytin üretiminin artırılması için "domat" türü zeytin fidanına birlik olarak teşvik vereceklerini açıkladı.

Abone ol

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, "Yurtiçi ve yurt dışındaki yeşil zeytin talebinin, ortaklarımız tarafından karşılanması için 'domat' türü zeytin fidanına teşvik vereceğiz. Hedefimiz, Marmarabirlik'in siyah zeytindeki liderliğini, yeşil zeytin ve zeytinyağına da taşımaktır" dedi.

Asa, yazılı açıklamasında, tüketici tercihleri incelendiğinde, siyah zeytinin yanı sıra yeşil zeytine olan talebin de her geçen gün arttığını belirtti.

Siyah ve yeşil zeytinin birbirini tamamlayan ürünler olduğunu kaydeden Asa, özellikle Avrupa'da ve diğer ülkelerde, yeşil zeytin satışının Marmarabirlik'e rekabet avantajı sağlayacağını ifade eti.

Asa, şunları kaydetti:

"Yeşil zeytin, siyah zeytin için önemli bir tamamlayıcı üründür. Sofralarda siyah zeytinin yanı sıra yeşil zeytin de aranır hale gelmiştir. Yurtiçi ve yurt dışındaki yeşil zeytin talebinin, ortaklarımız tarafından karşılanması için 'domat' türü zeytin fidanına teşvik vereceğiz. Hedefimiz, Marmarabirlik'in siyah zeytindeki liderliğini, yeşil zeytin ve zeytinyağına da taşımaktır. Marmarabirlik olarak 2010 yılında 'domat' ve yeşil zeytin çeşitleri ile başladığımız alımlarımız, bugün itibariyle 2 bin tonlara ulaşmıştır. Dolayısıyla ileride piyasanın talepleri doğrultusunda, daha da artacağını düşündüğümüz yeşil zeytin alımlarımızı, kooperatif bölgelerimizdeki ortaklarımızın yetiştirdiği ürünlerden karşılamayı hedeflemekteyiz."

Marmarabirlik ortaklarına "domat" zeytin fidanı teşviki ile birlikte alım garantisi verildiğini kaydeden Asa, teşvikten yararlanmak için belirlenen kriterleri şöyle sıraladı:

"Birliğimiz çalışma alanı içerisinde 'domat' zeytin çeşidi yetişip yetişmeyeceği konusunda, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden olumlu yanıt alınmıştır. Bu doğrultuda, ortaklarımıza, hiçbir bedel talep edilmeden ve alım garantili olarak, en az 50 fidanın dikilebileceği alanın olması koşuluyla teknik uzmanlar tarafından dikim alanlarının incelenmesinin ardından, 2016 yılı kasım ile 2017 yılı mart ayları arasında, bir yaşın üzerinde, sertifikalı 'domat' zeytin fidanı dağıtılacaktır. Yeşil zeytinin ortaklarımız tarafından yetiştirilmesi, Marmarabirlik'in daha yüksek satış rakamlarına ulaşabilmesi için önemli bir kilometre taşı olacaktır."

İZNİK ÇELEBİ ZEYTİNİ

Güney Marmara Bölgesi'nde ağırlıklı olarak sofralık zeytin üretimi yapıldığını vurgulayan Asa, literatürde "İznik Çelebi" zeytini olarak bilinen zeytin çeşidinin de yüksek düzeydeki yağ kalitesi sebebi ile desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Asa, "İznik Çelebi" zeytininden elde edilen yağlardaki yüksek meyvemsilik oranı ile daha kaliteli yağlar elde edilerek özel pazarlarda değerlendirilebileceğini kaydetti. "İznik Çelebi" zeytininin çiçeklenme konusunda sıkıntı yaşanmadığı için, tozlanmayı artırıcı özelliği olduğunu da vurgulayan Asa, önümüzdeki dönemde, zeytinyağı üretiminin artırılması amacıyla Marmarabirlik ortaklarının "İznik Çelebi" zeytin fidanı yetiştirmelerini de teşvik edeceklerini sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Putin'in kararına Esad'dan ilk yorum!
Putin'in kararına Esad'dan ilk yorum!
Bitcoin ile kâr elde edebilirsiniz
Bitcoin ile kâr elde edebilirsiniz
Kısmetse Olur'da kim elendi sızdı final ertelendi
Kısmetse Olur'da kim elendi sızdı final ertelendi
Ankara eylemine müdahale! Taksim karıştı!
Ankara eylemine müdahale! Taksim karıştı!
TSK'dan Rusya'nın iddiasına cevap!
TSK'dan Rusya'nın iddiasına cevap!
Özgür Gündem için toplatma kararı!
Özgür Gündem için toplatma kararı!
O ilçede çatışmalar şiddetlendi!
O ilçede çatışmalar şiddetlendi!
Erdoğan ve Davutoğlu'ndan Ankara zirvesi!
Erdoğan ve Davutoğlu'ndan Ankara zirvesi!
Ezgi Avcı kimdir SMS sıralamasındaki yeri ne?
Ezgi Avcı kimdir SMS sıralamasındaki yeri ne?
Azerbaycan'dan destek Erdoğan Bakü'ye gitmiyor
Azerbaycan'dan destek Erdoğan Bakü'ye gitmiyor