HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Yerli ve Milli hava savunma sistemi Hisar-A başarıyla hedefe ulaştı

Hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılan çalışmalarda Türkiye'nin ilk yerli ve milli hava savunma sistemi olan Hisar-A, füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak gerçekleştirilen atışta hedefine ulaşmaya başardı.

Sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı yerli ve milli olarak geliştirilen Milli Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Hisar'ın test atışlarının yenileri devam ediyor.

Aksaray atış alanında Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, ASELSAN ve ROKETSAN temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen atışlarda yeni bir aşama daha başarıyla gerçekleştirildi. Gelişmeyi Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden duyurdu.

İlk defa dik olarak atış gerçekleştirildi
Hisar-A'nın füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak gerçekleştirilen atışta, füzenin ilk hedefe yönlenmesi, radar bilgisiyle ara safha güdüm, arayıcı başlıkla hedef tespiti, takibi ve hedefe ulaşma yeteneklerinde başarı sağlandı. Akabinde yapılan angajman değişikliğiyle füze havadaki ikinci hedefe yönlendirilerek aynı başarı tekrar edildi.

2-3 yıl içinde teslim edilecek

Hisar-A'nın (alçak irtifa) 2021'de, Hisar-O'nun (orta irtifa) 2022'de silahlı kuvvetlere teslim edilmesi planlanıyor.

ASELSAN ve ROKETSAN tarafından Türkiye'nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olarak geliştirilen Hisar'da hava savunma alanında temel teknolojilerin kazanılmasının yanında yeni kazanımlar da elde ediliyor. Şimdiye kadar yapılan testlerle dik atış, otomatik angajman/ateşleme, terminal güdüm gibi kritik yetenekler test edilerek projede önemli aşamalar kaydedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
En değerlileri Yusuf Yazıcı ve Abdulkadir Ömür
Norveç'te katliam yapmıştı! Breivik'in ırkçı manifestosu internette satılıyor
Fenerbahçe Sangare'nin peşinde
TUS sonuçları 2019 açıklanıyor TC ile sonuç sorgulama
Tüketici güven endeksi Mart ayında yükseldi
Özlem Kaymaz kimdir kaç yaşında oğlunun hastalığı ne?
Yorumlar 2 yorum