HABER /  DÜNYA

Yerli malı kullanımı zorunlu hale geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kamu İhale Kanunu’nda, kamu alımlarında yerli ürünlerin kullanımını belirli kriterlerle zorun...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kamu İhale Kanunu’nda, kamu alımlarında yerli ürünlerin kullanımını belirli kriterlerle zorunlu hale getiren bir düzenleme yapılacağını söyledi.
13. KOMATEK İş Makineleri Fuarı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından açıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışta konuşan Nihat Ergün Türkiye’nin en büyük fuarını açtıklarını ve bunun Türkiye’ye örnek olması gerektiğini söyledi. Yerli iş makinesi üreticilerinin son dönemde önemli başarılar elde ettiklerini ifade eden Ergün, bu başarıların devamının gelmesini dilediklerini söyledi. Ergün, fuara katılan firmaların standlarını gezerek, firma yetkililerden üretilen iş makinaları hakkında bilgi aldı. Bir firmanın standında firma sorumlusuna ihracat rakamlarını soran Ergün, ’İhracat yapmıyoruz’ cevabını alınca şirketin tanıtım eksikliği olduğunu söyledi. Hidromek Şirketi’nin standının açılışını yapan Ergün, burada bir iş makinesinin direksiyonuna oturdu.

"YERLİ MALI YÜZDE 15 FAZLA DA OLSA YERLİ MALININ KULLANILMASI ZORUNLU HALE GETİRİLECEK”
Açılışta basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ergün, belediyelerin iş makinelerini genellikle yurtdışından satın aldıklarının hatırlatılması ve yerli iş makinesi kullanılması için ne gibi teşvik politikaları izleneceğinin sorulması üzerine, hem özel sektörün, hem kamu kurumlarının, hem de kamuya iş yapan firmaların, Türkiye’de üretilen iş makinelerini gönüllü olarak kullanmasını istediklerini ifade etti. Türkiye’de yerli iş makinesi kullanım oranının ciddi oranda attığına işaret eden Ergün, bunu yeterli görmediklerini, bu oranın daha da yükselmesi gerektiğine inandıklarını ifade etti. Kamu İhale Kanunu’nda yerli ürünlere fiyat avantajı getirdiklerini, bunun yerli istekli lehine bir fiyat avantajı olduğunu kaydeden Ergün, "Size mal satacak kişi yerliyse size ne mal satarsa satsın ona avantaj sağlıyordunuz. Halbuki biz kişiye değil Türkiye’de üretilen ürüne avantaj sağlansın istedik. Kanunda bu yönde bir değişiklik yaptık. Kamu, fiyat avantajı yakaladığında yerli ürünü satın alıyor. Yüzde 15’e kadar pahalı bile olsa kimse ona ’neden pahalısını aldın’ diye sormuyor. Fakat bunun da yeterli olmadığını gördük. Türkiye’de yerli ürünlerin kamu tarafından kullanılmasını belirli kriterler getirerek zorunlu hale getirmemiz gerekiyor. Şu anda Kamu İhale Kanunu’nda böyle bir değişiklik sözkonusu. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda bu konuda bir karar çıkarmıştık. Bu karar çerçevesinde Kanun çalışmalarımız devam ediyor" şeklinde konuştu. Ergün, yakın bir zaman içinde kamu alımlarında Türkiye’de üretilen ürünlerin kullanımını belirli kriterlerle zorunlu hale getiren düzenlemeyi tamamlayacaklarını söyledi.
Açılışta konuşan Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Başkanı Cüneyt Divriş ise Makine sektörünün sorunları dile getirdi.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye Europalia Festivali'nde
Rusya’da İstanbul 2020” rüzgarı
Akillerin Balıkesir toplantısındaki olaylara soruşturma
Koza Park Evleri yükseliyor
Güneş ışınlarından korunun
2019-2020 eğitim yılı ara tatiller ne zaman ilk tatil tarihi
Yorumlar