HABER /  DÜNYA

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kuran okutup 'selamünaleyküm' diyerek...

YENİ ZELANDA Başbakanı Jacinda Ardern, 50 Müslüman'ı katleden Brenton Tarrant'ın kötü ününe katkıda bulunmamak için asla adını anmayacağını söyledi.

YENİ ZELANDA Başbakanı Jacinda Ardern Christchurch'te gerçekleştirilen cuma günkü saldırıların ardından ilk kez parlamentodaki oturumda konuştu.

Ardern, "O kötü bir üne sahip olmayı amaçlıyor olabilir ama biz Yeni Zelanda'da ona hiçbir şey vermeyeceğiz, hatta adını bile" dedi.

Milletvekillerini ve Müslüman davetlileri "selamünaleyküm" diyerek selamlaması dikkati çekti. Ardern, saldırıların ortak hafızalarına kazındığını belirtti. Yas tutan Müslüman toplumuna da seslenen Ardern, "Sizin kederinizi tahmin bile edemeyiz ama her aşamada yanınızda olabiliriz" diye konuştu.

O bir terörist
Saldırgan için bir kez daha ‘terörist' ifadesini kullanan Ardern, "O aşırılık yanlısı biri, o bir suçlu. Ancak, ben konuştuğum zaman isimsiz biri" dedi. Hem siyasetçilerden hem de halktan aynısını talep eden Ardern, bunun yerine saldırıda yaşamını yitiren 50 kişinin anılmasının daha doğru olacağını söyledi.

Başbakan Jacinda Ardern, hukuki sürece dair de bilgi verdi. Saldırganın hukukun tüm gücüyle yüzleşeceğini söyleyen Ardern, "Bu suçları işleyen kişi buralı değil. Burada yetişmedi. İdeolojisini burada bulmadı. Ama bu, benzer görüşlerin burada kendine yer bulmayacağını söylemek anlamına gelmez" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Ünal Aysal'dan yabancı kuralı eleştirisi
Aksaray'da halıda yüzde 70 indirim izdihamı birbirlerini ezdiler
Göz altı morluklarından bu yöntemle kurtulabilirsiniz
Hasip Kaplan'dan Mansur Yavaş'a sert tepki: Seni öyle bir rehabilite ederizki, feleğin şaşar
Ece Erken'in evlilikleri kaç kere evlendi ilk eşi Tuncer Öztarhan' kimdir?
28 Ekim öğleden sonra okul yok mu Resmi tatil kararnamesi
Yorumlar 1 yorum