BIST 1.483
DOLAR 7,16
EURO 8,71
ALTIN 415,06
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Yemeksepeti işçileri sendikalaşıyorlar! Nakliyat-İş açıkladı

Nakliyat-İş, Yemeksepeti, Bana Bi ve Vale’de çalışan işçiler için yeni bir adım atıldığını açıkladı.

Abone ol

Nakliyat-İş, Yemeksepeti, Bana Bi ve Vale’de çalışan işçiler için yeni bir adım atıldığını açıkladı.

Açıklamada, 6 bin 200 işçinin çalıştığı söz konusu firmalarda, 6356 sayılı Yasaya göre Toplu İş Sözleşmesi yetkisi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapılacağı belirtildi.

Sendika tarafından yapılan açıklama şöyle:

Sendikamızın, 6200 işçinin çalıştığı Yemek Sepeti/Vale/ Bana Bi’de yürüttüğü örgütlenme çalışmaları önemli bir aşamaya gelmiştir. Sendikamız, 6356 sayılı Yasaya göre Toplu İş Sözleşmesi yetkisi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapmaya hazırlanmaktadır.

Yemek sepeti İşvereni, bu aşamada sendika üyelerimizin ağırlıkta olduğu işletmeye bağlı bazı işyerlerinin iş kolunu keyfi olarak 15 Nolu, Taşımacılık iş kolundan, 10 Nolu Ticaret, Eğitim, Büro İş koluna çevirmiştir. Yemek Sepeti işvereni, bu yolla sendikamızın örgütlenmesini, Toplu İş Sözleşmesi yetkisini engellemek istemektedir.

Bu hukuksuzluktur, keyfiliktir, sendika düşmanlığıdır. 6356 Sayılı Yasa açıktır. Toplu İş Sözleşmesi süreci başlayan işletme/ işyerinde iş kolu değişikliği yapılamaz.

Kaldı ki iş kolu değişikliği, işletme/ işyerinde Bakanlık tarafından müfettiş incelemesi sonucu tespit edilen iş kolu Resmi Gazete ’de yayımlanır. Buna 15 gün içerisinde itiraz edilmezse kesinleşir. İtiraz sonunda mahkeme kararı ile kesinleşir. Bu durumda dahi kesinleşen iş kolu bir sonraki toplu iş sözleşmesi için geçerli olur.

Sendikamız Yemek Sepeti işvereninin keyfi, hukuksuz şekilde yapmış olduğu iş kolu değişikliğinin düzeltilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapmıştır.

Yemek sepeti işvereni bir yanda “işçilerin anayasal haklarına, sendikalı olmalarına saygılı olduğunu belirtiyor, diğer yanda depo müdürleri, bölge müdürleri aracılığı ile sendika üyelerine baskı yapılıyor. Bu yöntemle de sendikamızın örgütlenmesini işçilerin sendikamıza üye olmalarını, engelleyemeyenince örgütlülüğümüzü, üyelerimizi boşa düşürmek için iş kolu değişikliği ile sendika- işçi düşmanlığı yapıyor.

Sendikamız, Yemek Sepeti/ Vale/ Ban Bi’de tüm Türkiye’de örgütlenme mücadelesine devam ediyor. İşçi kardeşlerimiz bazı işyerlerinde hatalı başvuruda olsa üye olmaya devam ediyorlar.

Dünya tekeli, Alman Delivery Hero’nun işletmesi olan Yemek Sepeti örgütlenmemize yönelik uluslararası İşçi sınıfı dayanışması da güçlenmektedir. Sendikamızın üyesi bulunduğu Dünya Sendikalar Federasyonu DSF ve Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu ITF dayanışma içerisindedir.

Delivery Hero/ Yemek Sepeti işverenine bir kez daha çağrı yapıyoruz. İşçilerin uluslararası sözleşmelerce de güvence altına alınmış anayasa sendika ve sözleşme haklarına saygı gösterin.

Sendikamız, Yemek Sepeti işvereninin sendikamızın örgütlenmesini engellemeye yönelik davranışları sendika düşmanlığı örgütlenmemizi engelleyemeyecektir.

Yemek Sepeti Vale/ Bana Bi işçileri örgütlü, Sendikalı, Nakliyat- iş’li, DİSK’li olacak

ÖNCEKİ HABERLER
Mustafa Sarıgül'ü harekete geçiren anket sonuçları! Gözünü oraya dikti
Bursa'da bilim insanları geliştirdi! Koronavirüsü 1 dakikada öldürüyor
Melike İpek Yalova kimdir nereli kiminle evli?
Taramada ortaya çıktı! Tokat'ta 10 kişide mutant virüs tespit edildi
Tapu müdürlüğünde rüşvet operasyonu: 37 gözaltı
Zinedine Zidane koronavirüse yakalandı
Bekçi alımı şartları 2021 lise mezunu olmak şart mı?
Hrant Dink davasında Volkan Şahin tahliye edildi
Dolandırıcıların yeni yöntemine dikkat! 'Aşı sıranız geldi' diye mesaj atıyorlar
AÖF güz dönemi final sınavı ne zaman nasıl girilecek?
Yorumlar 1 yorum