BIST 4.907
DOLAR 19,03
EURO 20,52
ALTIN 1.186,71
HABER /  GÜNCEL

Yaralı Yemen cumhurbaşkanı halk önüne çıkmadı

Cumhurbaşkanlığı sarayına gerçekleştirilen saldırıda yaralanan Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, halk önüne çıkmadı. Salih, iyi olduğu mesajını ses kaydı aracılığıyla iletti.

Abone ol

Yemen'de sarayına gerçekleştirilen saldırıda yaralanan cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, henüz halk önüne çıkmadı.

Salih'in sarayı cuma günü iki kere bombalanmış, iktidar kaynakları hafif yaralanan Salih'in kısa süre içerisinde halka hitap edeceğini bildirmişti.

Ancak Salih'in beklenen hitabını ses kaydı aracılığıyla iletmesi, ülke içinde spekülasyonlara yol açtı.

Hükümet yetkilileri, Cumhurbaşkanı'nın askeri bir hastanede tedavi gördüğünü ve gece geç saatlerde taburcu edildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı sarayının bombalanması sırasında başbakan ve meclis başkanının yaralandığı ve dört muhafızın öldüğü açıklanmıştı.

'Mücadeleye devam'

Cumhurbaşkanı Salih, iyi olduğunu söylediği mesajında, orduya aşiret üyeleriyle mücadele etmeye devam etme çağrısı yaptı.

Muhalif Haşed aşireti lideri Şeyh Ahmar adına yapılan açıklamada ise, saldırıdan aşiretin sorumlu olmadığı ifade edildi.

Gece boyunca cumhurbaşkanına bağlı kuvvetler ile silahlı aşiret mensupları arasındaki çatışmaların azaldığı da ülkeden gelen haberler arasında.

BBC muhabiri Lina Sinjab, başkent Sana sakinlerinin, acil ihtiyaçları için sokağa çıkabildiği, ancak şehirdeki havanın gergin olmaya devam ettiği belirtiliyor.

Sana sokaklarında çok sayıda tank ve kontrol noktası var, bazı yollar da geçişe kapatılmış durumda.

Yemen'de dört günden bu yana devam eden çatışmalarda 100'ü aşkın kişi öldü.