BIST 1.454
DOLAR 8,31
EURO 10,10
ALTIN 499,61
HABER /  SAĞLIK

Yanlış diyet kilo aldırıyor aman dikkat!

TÜRKİYE gittikçe kilo alan bir toplum oldu. TÜİK verilerine göre obezite oranı yüzde 19,6 arttı.

Abone ol

ABD'de obezite görülme sıklığı Center For Disease and Provention adlı sağlık kuruluşunun verilerine göre obezite görülme sıklığı, yüzde 36,5 oranına ulaştı. Türkiye'de ise TÜİK verilerine göre obezite görülme oranları son açıklanan verilere göre yüzde 19,6 seviyesinde bulunuyor.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Doğan Işık insanların yanlış diyetler yaptıkça strese girdiğini ve stres nedeniyle daha çok yemek yeme isteğinin oluştuğunu, bunun da bir kısır döngüye dönüşerek aslında daha çok kilo almalarına neden olduğunu söyledi. 

"TERAPİ TEKNİKLERİ İLE YEME DAVRANIŞI AZALTILABİLİR"

Psikiyatri uzmanı Dr. Işık, obeziteye neden olan şey yeme bozukluğu ise bunun tedavisi için bazı terapi teknikleri kullanılabileceğini belirterek şöyle devam etti: "Özellikle şehir insanında görülen anksiyete, stres ya da duygu durumu ile başa çıkamama ve bazen kişilik özellikler yeme davranışını değiştirebilir. Bu davranışlar kontrol edilmediği zaman yeme bozuklukları adı altında sınıflandırılan bozukluklarla bize başvurular olabilir. Bu yeme bozukluğu bir kısır döngü şeklinde gerçekleşiyor. İnsanlar üstlerinde stresi azaltmak için yeme davranışıyla tepki veriyorlar. Bu yeme davranışı da tekrar stresi arttırıyor. Bu kısır döngü şeklinde bize dönüyor. Düzenli egzersiz, gevşeme egzersizleri, diğer davranışsal yöntemler ve bilişsel anlamda yeniden yapılanma ile bu döngü kırılabilir."

"TIKANIRCASINA YEME BOZUKLUĞU BİR BAĞIMLILIK OLABİLİR"

Bilişsel davranışçı ve şema terapi tekniklerinin yeme bozukluğunun azaltmada en faydalı teknikler olduğunu belirten Dr. Işık yeme bağımlılığı olan kişilerde beyinde salgılanan dopamin maddesinin ödül mekanizmasını çalıştırdığını söyledi. Kişinin yemek yedikçe beyninde dopamin salgılandığını ve bunun ödül almış gibi bir mutluluk yarattığını, dolayısıyla bağımlılık riskini arttırdığını söyleyen Işık, "Yeme bozuklukları depresyon, anksiyete ve kişilik bozuklukları ile görülebilir. Tıkanırcasına yeme bozukluğu dediğimiz yeme bozukluğu aslında bir bağımlılık olarak kabul edilebilir. Dopaminin yeme davranışıyla çok bağlantısı var çünkü dopamin haz duygusu sağlamakta. Dopamin bağımlılıkla da çok ilişkili. Yapılan çalışmalar yeme bağımlılığı olan hastalarda dopamin reseptörlerinde azalma olduğunu gösteriyor. Bu azalmanın sonucunda da "aşerme" olarak adlandırdığımız yeme davranışına neden olmakta. İnsanlar bu aşerme ile karbonhidrat içeriği yüksek yiyeceklere daha çok yöneliyorlar." dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bilim insanları laboratuvar da gezegen oluşturdu
Osmanlı sinemasını tanıtmak için harekete geçti
Veysel Eroğlu söyledi! Kılıçdaroğlu'nun FETÖ'ye vefa borcu var
Ahmet Ümit'in "Ninatta" operası izleyiciyle buluşuyor
Bolu'da parası için öldürdüler! Paralar da sahte çıktı
Alzheimer belirtisi neler? 12 önemli belirtisi var?
Robotlar hangi meslek grubu çalışanlarını işsiz bırakacak?
Eğer uygun donör bulunmazsa 18 aylık bebek hayatını kaybedecek
Karanlık maddeler hakkındaki sır perdesi kalktı
AK Parti Sözcüsü Ünal'dan seçim ittifakı açıklaması
Yorumlar