BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Karanlık maddeler hakkındaki sır perdesi kalktı

ÇİN’in Karanlık Madde Parçacık Araştırma (DAMPE) uydusu Vukong (Maymun Kral), karanlık maddenin sırrını açığı çıkardı. Maymun kral, 3.5 milyardan fazla yüksek enerjili kozmik ışın parçacıkları tespit etti.

Abone ol

ÇİN’in Karanlık Madde Parçacık Araştırma (DAMPE) uydusu Vukong (Maymun Kral), karanlık maddenin sırrını açığı çıkardı. Maymun kral, 3.5 milyardan fazla yüksek enerjili kozmik ışın parçacıkları tespit etti.

2 yıl önce dünyadan 500 kilometre uzaklıktaki yörüngesine gönderilen 1.9 ton ağırlığındaki Vukong uydusu 3.5 milyardan fazla yüksek enerjili kozmik ışın parçacıkları ve 20 milyon civarında elektron ve pozitron saptadı.

Haberde, uzayda yaptığı taramalarda yüksek enerjili elektron ve gama ışınlarını ölçtüğü kaydedilen Vukong’un bu sayede elektron ve ışınların neden olduğu muhtemel karanlık madde izlerini belirlediği ve karanlık maddenin uzaydaki dağılımına ilişkin bulgular topladığı vurgulandı.

UZAYI 4 DEFA TARADI

Fırlatıldığı günden bu yana uzayı 4 defa tarayan ve ışın parçacıklarının izlerini takip eden uydunun bu yöntemle karanlık maddeler üzerindeki 'görünmezlik pelerini'ni kaldırdığı dile getirildi.

Çin Bilimleri Akademisi Araştırmacısı Çang Cin, uydunun yüksek enerjili evreni gözlemlemede mevcut anlayışın ötesinde bir bakış açısı getirerek mevcut gözlem yeteneklerinde yeni bir pencere açtığını söyledi.

KARANLIK MADDE ARAMAK SAKLAMBAŞ GİBİ

Karanlık madde aramanın uzayda saklambaç oynamak gibi olduğunu belirten Çang, uydudaki sensörlerin ne kadar hassas olursa keşiflerin o kadar mümkün hale geldiğini dile getirdi.

Uydunun elde ettiği bulgular 'Nature' dergisinde yayımlandı.

Karanlık madde arayıcı uydusu DAMPE, 2 yıl önce Çin’in Gansu eyaletinden yörüngesine gönderilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
AK Parti Sözcüsü Ünal'dan seçim ittifakı açıklaması
Ankara'yı karıştıran Etiyopyalı diplomat için karar
Reza Zarrab'ın akıl karıştıran İran oyunu
İstanbul'da gömülü olarak bulundu: Değeri dudak uçuklattı!
TSK: 100 terörist etkisiz hale getirildi
28 Ekim tatil mi 2020 hangi güne denk geliyor?
Yorumlar