BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Bilim insanları laboratuvar da gezegen oluşturdu

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Mühendislik ve Fizik Enstitüsü'nden (MİFİ) bilim insanları, uzaydaki bir maddenin yer çekiminin etkisiyle gökcisminin kütlesel yığılmasını laboratuvar ortamında canlandırdı.

Abone ol

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Mühendislik ve Fizik Enstitüsü'nden (MİFİ) bilim insanları, uzaydaki bir maddenin yer çekiminin etkisiyle gökcisminin kütlesel yığılmasını laboratuvar ortamında canlandırdı.

Araştırmaya göre yığılmayla üzerinde yapılan çalışma, kütle ve enerji değişimi ile ‘toplayıcı’ obje ve bunun çevresi arasındaki karşılıklı konumlanma hakkında bilgi veriyor. Bu süreç sayesinde yıldızların çevresindeki gezegen sistemleri oluşuyor. Bu durum genellikle genç yıldızların oluştuğu sırada ve madde alıcısı rolünün kara delikte olduğu ve nötron yıldızının sıklıkla  ‘verici’ olduğu ikili sistemlerde de gerçekleşir.

YAPAY YER ÇEKİMİ OLUŞTURULDU

Çevreleyen madde (e-plazma, ayrı iyonların ve elektronlardan oluşan bir "gaz") ve genç yıldız, plazmadaki parçacıkları onların yörüngelerini değiştirerek ve onları süpersonik hızlarda yıldıza göndererek etkileyen manyetik alanın hatlarıyla birbirine bağlanıyor. Şok, genç yıldız etrafındaki fiziksel ve kimyasal yapıları değiştirebilen bir yığılma sütunu olarak anılan aşırı UV ve X-ışını emisyonları üretmek için maddeyi birkaç milyon dereceye kadar ısıtıyor.

Astrofizik süreçlerin gözlenmesi ve modellemesiyle ilgili birçok sınırlama var. Örneğin; yıldızların canlı olarak gözlenmesi ve çeşitli parametrelerin ölçülmesi aynı parametre üzerinde farklılıklara yol açabilir. Böylece, büyük ölçekli laboratuvar deneyleri, yığılma süreçlerine farklı bir açıdan bakmaya yardımcı oluyor.

MİFİ uzmanlarının katıldığı araştırmada, yeni laboratuvar yaklaşımıyla elde edilen bulgular ve yeni bir platformun kullanılması sonucunda madde akışının merkezi alanını saran iyonize edilmiş plazmada yoğun bir kabuk oluşumuna ilişkin ilk doğrudan kanıt elde edildi.

Araştırmacılar, objelerin çarpışması sonucu oluşan maddenin, dışarı atılabileceğini ve gelen akım tarafındaki manyetik alana odaklanabileceğini ortaya koydu.  Bastırılmış çekirdeği saran bir plazma kabuğunun oluşması, X-ışını emisyonlarında bir azalmaya neden olabilir. Bu buluş, optik ve x-ışını gözlemi vasıtasıyla elde edilen ölçümler arasındaki çelişkinin muhtemel açıklaması olabilir.

ÖNCEKİ HABERLER
Osmanlı sinemasını tanıtmak için harekete geçti
Samsun'da kadınları taciz edilen sapık yakalandı
Ahmet Ümit'in "Ninatta" operası izleyiciyle buluşuyor
O ülkede esrar kullanımı artık serbest!
Alzheimer belirtisi neler? 12 önemli belirtisi var?
Robotlar hangi meslek grubu çalışanlarını işsiz bırakacak?
Eğer uygun donör bulunmazsa 18 aylık bebek hayatını kaybedecek
Karanlık maddeler hakkındaki sır perdesi kalktı
AK Parti Sözcüsü Ünal'dan seçim ittifakı açıklaması
Ankara'yı karıştıran Etiyopyalı diplomat için karar
Yorumlar