HABER /  EKONOMİ

Volkswagen'in üst yetkilisi Erdoğan'la görüştü! Dev yatırıma kesin gözüyle bakılıyor

Dünyanın önde gelen otomobil markası Volkswagen'in üst düzey bir yöneticisi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olumlu bir görüşme yaptığı öğrenildi. Alman otomobil devinin yeni kuracağı fabrika için Türkiye'yi seçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Abone ol

Hayata geçmesi durumunda ülkemize büyük bir istihdam kaynağı yaratacak olan Volkswagen otomobil fabrikası ile ilgili heyecan veren gelişmeler yaşanıyor.

Reuters'a bilgi veren Türk yetkililer, Volkswagen'in üst düzey bir yöneticisi ile  Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in (VW) yeni fabrika yatırımı için Türkiye'yi seçeceğine yönelik Ankara'daki kanı giderek güçlenirken, üç Türk yetkili kıdemli bir VW yöneticisi ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "son derece olumlu" bir görüşme yaptığını belirttiler.

Üç Türk yetkili VW'nin Türkiye 1 milyar euro tutarında fabrika yatırımının neredeyse kesin olduğunu belirtti.

"Son dakika bir sorun çıkmazsa yatırım kesin"

Geçen hafta yayımlanan bir haberde VW'nin yatırıma karar vermek için Ankara ile taşıt araçlarından alınan vergiler hakkında görüşmeler yürüttüğü belirtilmişti.

Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan'ı da değerlendiren VW henüz nihai yatırım kararını açıklamadı. Ancak kaynaklar VW'nin Türkiye'de fabrikaya pozitif baktığını belirtmişti.

Yatırım müzakereleri hakkında bilgi sahibi bir Türk yetkili, Erdoğan'ın bu hafta VW'den üst düzey bir yönetici ile yaptığı görüşmede sorunların büyük bölümünün üstesinden geldiğini belirtti. VW'den bir yetkili ise Erdoğan'ın bu hafta CEO Herbert Diess ile görüştüğünü ifade etti.

Türk yetkili, "Daha önce bazı küçük pürüzler vardı. Satılacak araçlardaki vergi düzenlemeleri gibi. Görüşmede neredeyse tamamıyla mutabakat sağlandı. Son dakika sorunu çıkmazsa yatırım Türkiye'ye yapılacak" dedi.

Fabrikanın Manisa'da kurulması bekleniyor

Türkiye'de otomobil satışlarından alınan yüksek vergiler tüketicileri ve yurt içi pazar için de üretim yapma zorunda olan üreticileri 1.6 litrenin altındaki motor hacimlerine sıkıştırıyor. Türkiye'de geçen yıl satılan otomobillerin yüzde 96'sı 1.6 litreden küçük motorlara sahipti.

Daha önce bir kaynak Türkiye'nin mevcut üreticilere zarar vermeyecek ancak Volkswagen'in endişelerini giderecek bir formül bulmaya çalıştığını ifade etmişti.

Vergiler ile ilgili netleştirilmesi gereken ufak pürüzler

Volkswagen'den bir kaynak ise çoğu vergiler ile ilgili netleştirilmesi gereken ufak pürüzler kaldığını ifade etti. VW kaynağı nihai anlaşmanın birkaç hafta içinde ulaşılacağını tahmin ettiğini ve fabrikanın Manisa'da kurulmasının beklendiğini belirtti.

'Artık yatırım Türkiye'ye yapılacak diye bakmakta sıkıntı yok'

İkinci bir Türk kaynak ise, "Artık yatırım Türkiye'ye yapılacak diye bakmakta sıkıntı yok. Son rötüşlar yapıldıktan sonra kısa sürede bu karar açıklanır" dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Otomotiv sektörü daraldı markalar kampanya freni yaptı! Sektörün en çok satan araçları Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
e okul veli bilgilendirme sistemi nasıl açılır MEB 2019
Aşure günü başlıyor 2019 aşure günü ibadetleri ilk gece neler yapılır?
Cengiz Ünder, aday kadrodan çıkarıldı
TCMB açıkladı: Bankacılık sektörünün mevduatı arttı
Mansur Yavaş'tan 'doğal gaz' açıklaması: Verdiğimiz sözü yerine getireceğiz
5 Haziran 18 yaş altı sokağa çıkma izni saat kaçta başlıyor kaçta bitiyor?
Yorumlar 9 yorum