BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Vista kullanacaklar dikkat

Windows Vista iki hafta sonra çıkıyor. Yeni işletim sistemini bekleyenler önce bu önerileri iyice bir okusun..

Abone ol

Microsoft şirketinin 30 ocakta satışa sunacağı yeni işletim sistemi Vista, bilgisayar donanımında bazı ağır taleplerle kullanıcıların karşısına çıkacak. Bilgisayar uzmanları, PC'nin ekran kartı ve hard sürücü gibi iki veya üç kilit parçasını değiştirmenin yeni bir bilgisayar fiyatının çeyreğine mal olabileceğine işaret ediyorlar.

Microsoft'un belirttiğine göre, Windows Vista uyumlu bilgisayar asgari şu özelliklere sahip olmalı:

Modern bir işlemci (en az 800MHz1) , 512 MB sistem belleği, DirectX 9 uyumlu bir grafik işlemci. Canlı TV yayınlarını izleme ve kaydetme gibi özelliklere sahip Windows Vista Premium sürümüne hazır bilgisayarın da asgari şu özelliklere sahip olması gerekiyor:

 1 GHz 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) işlemci, 1 GB sistem belleği, WDDM sürücülü ve 128 MB grafik belleği (en az) ile DirectX 9 grafik desteği, Pixel Shader 2.0 ve piksel başına 32 bit, 40 GB sabit disk kapasitesi ve 15 GB boş alan. DVD-ROM Sürücü. Ses çıkışı özelliği, İnternet'e erişim özelliği.

Bilgisayarının hangi özelliklere sahip olduğunu bilmeyenler ve cihazlarının Vista'ya uyumlu olup olmadığını anlamak isteyenlerse Microsoft'un web sayfasına girerek, "Windows Vista Yükseltme Danışmanı RC" sürümünü karşıdan yükleyerek, var olan bilgisayarı çözümleyip, ayrıntılı geribildirimden yararlanabilirler. Kullanıcılar ayrıca, PC Pitstop'ın web sayfasına (http://pcpitstop.com/vistaready/default.asp ) girerek, ücretsiz olarak bilgisayarlarının Vista'ya hazır olup olmadığını anlamak için taratabilirler.