BIST 1.438
DOLAR 8,55
EURO 10,37
ALTIN 510,97
HABER /  EKONOMİ

Vatandaşı isyan ettiren olay! Dolar düştü ancak fiyatlar düşmüyor

Dolar kuru 8,50 seviyesinden 7,50'nin altına gerilemiş durumda. Ancak doların yükselmesiyle fiyatlara jet hızıyla zam yapanlar, döviz gerileyince fiyatta indirime gitmedi. Bugünlerde bütün mal, ürün ve hizmet fiyatları üzerinde en az yüzde 10'luk bir indirim marjı oluşmuş durumda.

Abone ol

Pandemi ve kuraklığın damga vurduğu son dönemde enflasyon canavarı da hortladı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 14,60, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 25,15 olarak gerçekleşti. 12 ayda en yüksek artış yüzde 28 ile mal ve hizmetlerde, yüzde 21 ile ulaştırmada, ortalama yüzde 20,6 ile gıdada görüldü. Şüphesiz gıda fiyatları vatandaşın en çok etkilendiği alan oldu. Bazı gıda maddelerinde artışlar yüzde 100'e vardı. Geçen yıl 120 gıda ürününün fiyatında artış görüldü, sadece 5 ürünün fiyatı azaldı. Fiyatları artıran bir önemli unsur da, dövizdeki yükseliş oldu.

Fiyatlara benzer bir indirim gelmesi gerekiyor

Ancak ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerle doların ateşi düştü. 8,50'nin üzerini gören kur, 7,50'nin altına çekildi. Şimdi herkes aynı soruyu soruyor:

Dolar yükseldi diye jet hızıyla zam yapanlar, döviz gerileyince fiyat indiriminde neden yoklar?

Oysa bugün dolar, gördüğü zirvenin yüzde 14'e yakın altına düştü. Uzmanlar, fiyatlara da benzer bir indirim gelmesi gerektiğini vurguluyor.

"Dövizdeki oynaklığı fırsata çevirerek vatandaşı mağdur etmemeli" 

Türkiye gazetesinin haberine göre, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, "Dövizin ateşinin yükseldiği dönemlerde maliyetleri bahane ederek A'dan Z'ye tüm ürünlere zam yapanlar, döviz düşüşe geçtiği zaman, indirim için aynı şekilde acele etmiyor. Kimse döviz kurlarındaki oynaklığı fırsata çevirerek vatandaşı mağdur etmemeli" dedi. 2020 yılının sonlarına doğru dolar kurunun 8.57'lere çıkarak zirveyi gördüğünü hatırlatan Palandöken, "Bunun üzerine akaryakıttan enerji kalemlerine, gıdadan elektronik aletlere kadar tüm ürünler pahalandı. Vatandaşın elektrik, su ve doğalgaz faturaları arttı.

"Tüm kalemlerde indirime gidilmeli"

Esnafımız da sattığı ürünlerin yerine yenisini koyamaz hâle geldi. Ancak 2021 yılında kur 7.40 seviyelerine indiğinde, bu zamların hiçbiri geri alınmadı.

Dövizdeki oynaklık, fırsata çevrilmemeli. Dünyadaki gelişmelere ve dış politikaya bağlı olarak, bu oynaklık üzerinden menfaat sağlanmamalı.

Zaten pandemi döneminde yalnızca zaruri ihtiyaçları için harcama yapan vatandaşımız, bir de bu gereksiz fiyat artışlarıyla zorlanmamalı. Vatandaşın alım gücü hesaba katılarak, başta enerji ve akaryakıt olmak üzere tüm kalemlerde indirime gidilmeli" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Emre Kocadağ: Mandzukic teklifimizi olumlu görmedi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan flaş bütçe açıklaması 66,5 milyar lira tasarruf sağladık
İspanya Süper Kupası'nı kazanan takım belli oldu
Fransız Bakan Schiappa'dan skandal başörtüsü sözleri! Müslüman çocukları hedef aldı
Adana'da günlük 3 bin dolar kazanıyordu! Yasaklanınca her şey alt üst oldu
Dondurmadaki virüs korkuttu! Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara soru yağmuruna tutuldu
Mesut Özil, Fenerbahçe'ye geldi dünyada yer yerinden oynadı
FETÖ'nün Ankara'daki dershaneler sorumlusu yakalandı
Ankara'da akıllara durgunluk veren kaza! Asılı kalan otomobildeki 2 kadın kurtarıldı
Yorumlar 14 yorum