BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  EKONOMİ

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez'den bomba dolar analizi!

Eski Hazine Müsteşarı ekonomist Mahfi Eğilmez, 8.57'lerden 7.05'lere kadar düşen dolar ile ilgili bir analiz kaleme aldı. Eğilmez, yazısında, 'Dolardaki düşüş kimlere yaradı, kimlere kaybettirdi?' sorusuna yanıt aradı.

Abone ol

Kasım ayındaki Merkez Bankası'nın politika faizi artırma kararı dolar için dönüm noktası oldu. Naci Ağbal'ın gelişiyle birlikte peş peşe iki faiz artırımı ve ardından sabit tutma kararı sonrası 9 TL'ye doğru giden dolar aniden yönünü aşağı çevirdi. Dolar kuru o tarihlerden beri istikrarlı bir düşüş sürecine girdi. Şu sıralar 7-7.10 bandı arasına sıkışmış durumda... Uzmanlar daha fazla düşüş bekliyor. Peki dolardaki bu düşüşten en çok kim yararlandı, kimler zarara uğradı? Kamuoyunun yakından tanıdığı ekonomist Mahfi Eğilmez, konuyla ilgili analizini takipçileri ile paylaştı.

Eğilmez yazısında Türkiye’nin carry trade, yani düşük faiz getiren bir para biriminden borçlanıp krediyi yüksek faiz getiren bir para birimine yatırma işlemleri için ideal bir ülke olduğunu öne sürerken “Türkiye, kısa sürede ciddi kazanç elde edip gidenlerin yaptığı carry trade işlemler için ideal bir ortam. Onlar kazanıyor, biz kur düşüyor diye seviniyoruz” ifadelerini kullandı

Dolar düşerken kimler kazanıyor, kimler kaybediyor?
Mahfi Eğilmez ayrıca kendi adını taşıyan blogunda dolar kurunda ve faiz alanında yaşanan artışların ya da düşüşlerin kimlere yaradığını da izah etti.

Dolar kurunun oynaklığı düşerse enflasyon düşer
Dolar kuru ve faiz oynaklığından ülkenin çok büyük zararlar gördüğünü ifade eden Eğilmez dolar kuru ve faiz oynaklığının düştüğü dönemde üreticinin kazançlı çıktığını açıkladı.

Yaşanan sert aşağı ya da yukarı yönlü dolar kuru hareketlerin önüne geçmek için ekonomideki riskleri azaltmak gerektiğini söyleyen Eğilez “Riskler düşerse, kurun oynaklığı azalır dolayısıyla enflasyon düşer. Enflasyon düşünce de faiz de düşer” ifadelerini kullanan Eğilmez, Türkiye'nin bunu 2001-2009 yılları arasında başardığına işaret ederek, “Çözüm yolu: Riskleri düşürmektir” dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Emekliye 2.000 TL ikramiye! Tarih belli oldu bu yıl tutar artacak mı? Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Tekirdağ'da indirim istediği kadın işletmeciyi öldürmüştü! 7 yıl önce de...
Fransa'da ırkçı Le Pen terör propagandasından mahkemeye çıktı
Mete Gündoğan kimdir aslen nereli Mete Gündoğan kaç yaşında?
İzmir'de korkunç olay! 'Annemi öldürüyor' çığlıklarını duyan komşular şok oldu
THY'den yurt içi tek yön uçuşlarda yüzde 30 indirimli kampanya! Tüm satış kanallarından geçerli olacak
Ankara'da çökertilen Suriyeli büyücü çetesinin büyü başına 4 bin 500 TL aldığı ortaya çıktı
Hatay'da çocukların çığlıklarını duyan komşular şok oldu: Boğazını kesip öldürdü
Kardeşinden haber alamadı! Burdur'da eve giren kardeş şok oldu
Recep ayının ilk gününde tutulacak oruca nasıl niyet edilir?
65 yaş üzerindekilerin aşılanması yarın başlıyor
Yorumlar 8 yorum