BIST 2.014
DOLAR 13,37
EURO 15,14
ALTIN 789,31
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Üniversite adaylarına burs müjdesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversite sınavında dereceye giren öğrencilere burs müjdesi verdi.

Abone ol

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversite sınavında ilk 5 bine giren öğrencilerden temel bilimleri tercih edenlere aylık 2 bin lira, 5 bin ile 10 bin arasındaki öğrencilerden temel bilimleri tercih edenlere ise aylık bin lira burs verileceğini açıkladı.

Bakan Işık, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"Öğrencilerin, üniversitelerde temel bilimleri çok tercih etmediği, bu konuda bir sıkıntı olduğu görülüyor. Bu bölümleri özendirmeye yönelik bir çalışmanız var mı?" şeklindeki soru üzerine Işık, Türkiye'nin, bilim ve teknolojide bir sıçrama yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Işık, şöyle devam etti:

"Özellikle üretimde teknoloji düzeyini yükseltmek durumundayız Bilim ve teknoloji düzeyini yükseltmek için olmazsa olmazımız insan kaynağımız. Artık kimse kimseye teknoloji vermiyor. Teknolojiyi, sizin bir yerden hızlı bir şekilde transfer edip geliştirmeniz ya da kendinizin üretmesi gerekiyor. Ancak her iki halde de en önemli unsur insan kaynağı."

İŞTE BURS DETAYLARI

Teknolojinin geliştirilmesinde uygulamalı bilimlerin yanı sıra temel bilimlerin de olmazsa olmaz niteliğinde bulunduğuna dikkati çeken Işık, son yıllarda öğrencilerin önemli kısmının temel bilimleri tercih etmediğini söyledi. Işık "İlk bine, 5 bine, 10 bine giren öğrencilerimizin hemen hemen hiçbiri temel bilimleri tercih etmiyor. Bu da belki bugün için değil ama yarın için Türkiye'nin en önemli handikaplarından biri olacak" ifadelerini kullandı.

Bunu engellemek için çok önemli bir programı yürürlüğe koyduklarını belirterek, şunları söyledi:

"TÜBİTAK Bilim Kurulumuzla da görüşüldü ve karara bağlandı. Şimdi temel bilimleri Türkiye'de güçlendirmek durumundayız. Türkiye'de bu noktada ilk 5 bine giren öğrencilere, matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerini tercih ederlerse aylık 2 bin lira burs vereceğiz. Yani bir memur maaşı burs vereceğiz. Ama şartımız nedir? Temel bilimler dediğimiz fizik, kimya, biyoloji ve matematik bölümlerinden birini tercih edecekler. Bu bölümleri tercih eden ikinci 5 bine de ayda bin lira burs vereceğiz."

ÇİFT ANADAL BURSU

“Daha önemli bir adım atıyoruz” diyen Işık, "Sonuç almayı ümit ettiğimiz en önemli alan. Bizde çift anadal kontenjanı çok sınırlıydı. YÖK'le TÜBİTAK'ın yaptığı ortak çalışmayla bu kontenjanlar yükseldi. Her bölümde yüzde 20 gibi bir kontenjan ayrıldı. Biz diyoruz ki ilk 10 binde olup başka bölümlerde okuyan, ikinci anadal olarak temel bilimleri seçen öğrencilerimize de ayda 750 lira burs vereceğiz. Bu temel bilimler açısından çok önemli bir adım olacak. Diyoruz ki öğrencimiz elektronik mühendisliğinde okusun ama aynı zamanda matematik, biyoloji, fizik veya kimya okusun" diye konuştu.

Işık, söz konusu çalışmayla farklı disiplinler arasından işbirliğinin gelişeceğine işaret etti. "Burada hedefimiz, hem disiplinler arası çalışmayı özendirmek hem de temel bilimlerde Türkiye'nin bilim alanında geleceğini tehdit eden bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak istiyoruz. Önemli sonuç alacağımızı düşünüyoruz. 2014-2015 eğitim öğretim yılında öğrenciler bu haklardan yararlanacak" dedi.

Bakan Işık, Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü'nü güçlendirmek için çalışma başlattıklarını da belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Polisler 8 ay sonra ifade verdi 'biz vurmadık'
Polisler 8 ay sonra ifade verdi 'biz vurmadık'
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
AB Ukrayna için kesenin ağzını açtı
AB Ukrayna için kesenin ağzını açtı
Kırım'ın füze sistemleri ele geçirildi 
Kırım'ın füze sistemleri ele geçirildi 
Uyku kaçıracak denilen iki bomba anket!
Uyku kaçıracak denilen iki bomba anket!
Çocuğunuz bu yaz hem eğlensin hem öğrensin
Çocuğunuz bu yaz hem eğlensin hem öğrensin
AK Parti'nin beşiktaş adayından ziyaret
AK Parti'nin beşiktaş adayından ziyaret
Destination Imagination'a ODTÜ damgası
Destination Imagination'a ODTÜ damgası
Van'da korkutan deprem
Van'da korkutan deprem
Marmaray kimlere ücretsiz oldu?
Marmaray kimlere ücretsiz oldu?