BIST 10.471
DOLAR 32,55
EURO 35,02
ALTIN 2.438,53
HABER /  DÜNYA

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba 500 kiloluk patlamamış bombayı paylaştı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Çernihiv'deki bir konut binasına düşen patlamamış bir bombanın fotoğrafını paylaşarak NATO'yu 'uçuşa yasak bölge' ilan etmeye çağırdı.

Abone ol

Rusya-Ukrayna savaşında 12. güne girilirken kentlerdeki çatışmalar ve yoğun bombardıman devam ediyor.

Sivillerin tahliyesi için insani koridor çağrıları peş peşe gelirken insanların cansız bedenlerinin yer aldığı acı kareler savaş gerçeğini bir kez daha tüm dünyanın gözleri önüne seriyor.

Ukrayna'dan gelen dikkat çeken karelerden birini Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Bakanın yayınladığı görüntüde 500 kg'lik devasa bir bomba kent merkezinde patlamamış halde duruyor.

Ukrayna'nın stratejik kentlerinden biri olan ve Kiev’in kuzey doğusundaki Chernihiv ilk günden beri Rusların yoğun saldırılarına maruz kaldı. Dün yapılan bir bombardıman sırasında 500 kg'lık Rus bombası bir binanın üzerine düştü ancak patlamadı.

Ukraynalı bakan: bir şeyler yapın
Patlamayan bu bombanın aksine, Rus güçlerinin ülkeyi işgal etmesinden bu yana birçok başka bombanın patladığını ve binlerce Ukraynalı sivilin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Ukraynalı Bakan, kan dökülmesini önlemenin tek yolunun Ukrayna hava sahasını kapatmak veya ülkeye savaş uçakları tedarik etmek olduğunu söyledi.

Kuleba açıklamasında, “Bu korkunç 500 kg'lık Rus bombası, Çernihiv'de bir binaya düştü ve patlamadı. Patlayan bombaların pek çoğu da masum erkekleri, kadınları ve çocukları öldürdü. Halkımızı Rus barbarlarından korumamıza yardım edin! Gökyüzünü kapatmamıza yardım edin, bize savaş uçakları sağlayın. Bir şeyler yapın” ifadelerini kullandı.