BIST 9.645
DOLAR 32,56
EURO 34,82
ALTIN 2.439,68
HABER /  GÜNCEL

Üçüncü köprü için dört güzergah

3. köprü için Anadolu Yakası'nda Beykoz'un Poyraz Köyü ile Sarıyer'in Garipçe Köyü arası dile getiriliyor.

Abone ol

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, İstanbul Boğazı'na yapılması tasarlanan üçüncü bir köprü için biri güneyde, 3'ü kuzeyde 4 alternatif güzergah belirledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'netleştirdiğimiz' diyerek işaret ettiği köprü güzergahı, İstanbul'un en kuzeyinde kentin akciğerlerinin ve su havzalarının ortasından geçiyor. Erdoğan'ın işaret ettiği güzergah olarak, Anadolu Yakası'nda Beykoz'un Poyraz Köyü ile Avrupa yakasında Sarıyer'in Garipçe Köyü arası dile getiriliyor. Boğazı bu bölgeden geçecek köprü, Karayolları Genel Müdürlüğü'ndeki taslaklarda, bağlantı yolları ile beraber Sultanbeyli ile Mahmutbey arasında 85 kilometre uzunluğunda gösteriliyor. Bu güzergah, diğer alternatiflere göre en uzun olmasıyla da dikkat çekiyor. Bu arada, 3'üncü köprünün geçeceği köylerin bağlı oldukları belediyenin 1/1000 ölçekli planlarında yollar için metrelerce yerlerin ayrıldığı, bu yolların köprülerin ayakları, bağlantı yolları için kullanılacağı ifade edildi.

İŞTE O GÜZERGAHLAR

UluslararasI transit bağlantı yolu olarak düşünülen üçüncü köprüye ilişkin olarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın kamuoyundan sır gibi sakladığı dört güzergahın ana hatları belirlendi. Bakanlıkta bulunan taslaklara göre güzergahlardan 3'ü orman alanlarının tam ortasından gidiyor. AKŞAM'ın ele geçirdiği belgelerde 3'üncü köprü için düşünülen dört güzergah öncelik sıralamasına göre şunlar:

POYRAZ-GARİPÇE

Sultanbeylİ'den başlayıp kuzeyi takip ederek Cumhuriyet, Paşamandıra, Alibahadır (Halayık) köyleri'nden Poyraz'a ulaşıyor. Poyraz ile Avrupa yakasında Sarıyer'in Garipçe Köyü arasında yapılacak köprü iki yakayı birleştiriyor. Garipçe Köyü'nden Demirciköy, Uskumruköy üzerinden geçerek Karadeniz sahilindeki Kısırkaya, Çiftealan ve Ağaçlı köylerinin birkaç kilometre güneyinden geçip Göktürk ve Kemerburgaz'daki mevcut yollara bağlanacak. Bu yönde güneye doğru ilerleyen güzergah askeri bölgelerden de geçerek İkitelli Sanayi Bölgesi üzerinden mevcut D-100 Karayolu'na bağlanacak. Güzergahın toplam uzunluğu 85 kilometre olacak.

TOKAT-SARIYER

Beykoz'un Zerzevatçı Köyü - Tokatköy'den başlayıp, Avrupa yakasında Kemerburgaz'a bağlanıyor. Sultanbeyli'den Mahmutbey'e ulaşacak yollarla uzunluğu 58.250 km.

TOKAT-ZEKERİYAKÖY

Anadolu Yakası'ndaki Alemdar - Polenezköy'ün güneyinden, Beykoz Zerzevatçıköyü - Tokatköy'den geçip Avrupa Yakası'nda Zekeriyaköy ile güneyinden Bahçeköy, Kemerburgaz'a uzanacak. Bu yolun Sultanbeyli-Mahmutbey arası uzunluğu 62 kilometre 250 m.

ARNAVUTKÖY - VANİKÖY

Arnavutköy-Vaniköy arasındaki geçiş. Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasında yer alıyor. Bu hattın Sultanbeyli-Mahmutbey arası yollarla uzunluğu 53.5 km.

Nebahat KOÇ/AKŞAM