BIST 1.440
DOLAR 8,51
EURO 10,32
ALTIN 509,28
HABER /  GÜNCEL

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir'den çağrı

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir, Yezidiler için ayağa kalkan muhalefet partilerine aynı hassasiyeti Türkmenler için göstermesi çağrıda bulundu.

Abone ol

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir Özdemir, Esed ve Rus güçlerinin Türkmenlere saldırılarına ilişkin "Yezidiler için dünyayı ayağa kaldıran muhalefet partilerinden aynı duyguları, aynı hassasiyeti Bayırbucak Türkmenleri için de göstermelerini istiyorum" dedi. 

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'deki iç savaştan etkilenen Bayırbucak Türkmenlerine sahip çıkan Türkiye'nin onların bütün ihtiyaçlarını karşıladığını dile getirdi. 

Bayırbucak Türkmenlerinin Türkiye'nin bir parçası olduğunu bütün dünyanın bildiğini ifade eden Özdemir, Türkiye'nin oradaki halka el uzatmasını istemeyen bazı güçlerin, Bayırbucak Türkmenleri ile Türkiye arasındaki sıcak kardeşliği bozmaya çalıştığını belirtti. 

Hiçbir Müslüman'ın kanının akmasını istemediklerini vurgulayan Özdemir, Türkmenlerin de kendini korumak için silaha ve lojistik desteğe ihtiyacının olduğuna dikkati çekti. Özdemir, şöyle devam etti:

"Suriye'den Türkiye'ye kaçıp gelen Arap'ı, Kürt'ü, Yezidi'yi Türkiye Cumhuriyeti Devleti misafir etti, onlara kardeş eli uzattı. Bugün, İran ordusu, Esad ve ortağı Rusya'nın oradaki Türkmen kardeşlerimizin canlarına kastettiğini görüyoruz. Muhalefetteki parti liderlerine seslenmek istiyorum, Yezidiler için dünyayı ayağa kaldıran muhalefet partilerinden aynı duyguları, aynı hassasiyeti Bayırbucak Türkmenleri için de göstermelerini istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanına ve Cumhurbaşkanına 'Türkmenlere el uzatmıyor' diyenlerin yanıldığı bugün ortaya çıkıyor."

BU SALDIRILAR BÜTÜN TÜRKMEN ALEVİLERİNİ SON DERECE ÜZDÜ

İran'ın Türkmenlere yaptığı zulmü bütün dünyanın bildiğini söyleyen Özdemir, şunları kaydetti:

"İran ordusunun Esad ile Türkmenlere karşı harekat başlatması, bir noktada Türkiye'ye olan samimiyetsizliğini gösteriyor. Burada İran'ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile samimi dostlukları olmadığını görüyoruz. Esad'ın yanındaki güçlere baktığınız zaman İran askerlerinin olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte Bayırbucak'taki Türkmen kardeşlerimize saldırmalarını, Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik görüyorum. Bu saldırılar, Anadolu'da yaşayan bütün Türkmen Alevilerini son derece üzdü ve derinden yaraladı. Buna Türk milleti olarak boyun eğemeyiz. Başbakanımızın dik duruşu, Cumhurbaşkanımızın dik duruşu, Türkiye'de yaşayan Türkmen Alevilerine ne kadar sahip çıktığının göstergesidir. Bayırbucak Türkmenlerine sahip çıkması demek, bize sahip çıkması demek. Bununla ilgili hükümeti eleştiren muhalefetin şapkasını çıkartıp düşünmesi gerekiyor."

ÖNCEKİ HABERLER
Altın fiyatları 6 yılın en düşüğünde seyrediyor
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Rus basını duyurdu! Rusya'dan bir iptal kararı daha
Türkmenler'den kötü haber en kritik yer düştü
İki haftanın ardından yasak sona erdi
Putin'in kanalında skandal Bilal Erdoğan fotoğrafı!
Mehmet Şimşek'ten Merkez Bankası açıklaması
Abdülkadir Selvi 'vur' emrini kimin verdiğini açıkladı
Putin S400'leri çıkardı Türkiye'de menzilde
TEOG Fen ve Teknoloji soruları ve cevap anahtarı 26 Kasım 2015 EBA
Yorumlar 1 yorum