BIST 1.399
DOLAR 8,77
EURO 10,46
ALTIN 502,96
HABER /  MEDYA

Abdülkadir Selvi 'vur' emrini kimin verdiğini açıkladı

Rus uçağını vur emri kimden geldi? Abdülkadir Selvi, Rus savaş uçağının düşürülmesi emrini kimin verdiğini ayrıntılarıyla yazdı.

Abone ol

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi merak edilen sorunun yanıtını "Rusya krizi nereye gidiyor" başlıklı köşesinde verdi.

Selvi, Eskişehir'deki Birleşik Hava Kuvvetleri Komuta Merkezi'nin uyarısıyla Hava Kuvvetleri Komutanının "vur" emrini verdiğini yazdı.

Rusya ve Türkiye arasında büyük bir krize yol açan uçak olayının perde arkasını aralayan Selvi, yazısında kamuoyunu pek bilmediği bazı ayrıntıları okurlarına aktardı.

Rusya'nın sınır ihlallerinin başladığı eylül ayından itibaren yeni bir mekanizmanın oluştuğuna işaret eden yazar, üç gündür gündemin ilk sırasına oturan olayın detaylarını böyle anlattı:

DİYARBAKIR'DAKİ MERKEZ 24 SAAT SINIRLARI TAKİP EDİYOR

"Diyarbakır'da Birleşik Komuta ve İhbar Merkezi'miz var. Burada dev elektronik haritalardan sınırımızın ötesi 24 saat süreyle takip ediliyor. 24 saat esasına göre bu haritaları takip eden personel görev yapıyor.

UYARILAR RUSLARIN HAVA KONTROL MERKEZİNE GİDİYOR

Elektronik haritaların üzerinde sınırımıza 10 mil, 5 mil yaklaşıldığını gösteren şeritler var. Düşürülen Rus savaş uçağı sınırımıza 10 mil yaklaşınca bu haritalar “SOS” veriyor. 10 mil aşılınca Diyarbakır'daki Birleşik Komuta ve İhbar Merkezi yaklaşan uçağı uyarıyor. Ondan sonra 1 dakika bekleniyor. Uyarı hem uçağa hem aynı anda Rusların Hava Kontrol merkezine gidiyor.

Normalde bu uyarı 2 ya da 3 kez yapılıyor. Ama Rus savaş uçağı tam 10 kez uyarılıyor. Angajman kuralları gereği sınırımıza 5 mil yaklaştığı anda vurabiliriz. Ama Ruslarla ilişkilerimiz dikkate alınarak bu uyarı 10 kez yapılıyor. 5 mile girdiği anda vurulmuyor. Sınırımızı ısrarla ihlal edince müdahale ediliyor.

RUSLAR İÇİN "VURMA" YETKİSİ PİLOTLARDAN ALINMIŞ

Burada yine Ruslara yönelik özel bir mekanizma uygulanıyor.
Angajman kuralları gereği 5 mili aştığı anda daha önce vur emri otomatik olarak pilotlara verilmişken Ruslar operasyonlara başlayınca yeni bir mekanizma oluşturuluyor. Bu yetki pilotlardan alınıyor. Hava Kuvvetleri Komutanına veriliyor. Mekanizma ise şöyle işliyor:

Diyarbakır'daki Birleşik Komuta ve İhbar Merkezi'ne ulaşan bilgiler aynı anda Eskişehir'deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'nın bünyesindeki “Birleşik Hava Harekat Merkezi”ne ulaşıyor. Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal'ın bu göreve gelmeden önce Eskişehir'deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı olduğunu belirtmek isterim.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI ABİDİN ÜNAL TALİMAT VERİYOR

Şimdiki komutan Hava Korgeneral Mehmet Şanver. Rus savaş uçağının vurulduğu 24 Kasım sabah 09.20 civarında Şanver Paşa, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ı arıyor. “Uyarı yapılmasına rağmen savaş uçağı hızla sınırımıza yaklaşıyor” diyor. Verilerin değerlendirilmesi üzerine Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, angajman kurallarının gereğinin yapılması talimatını veriyor.
Tekrar altını çiziyorum. Bu mekanizma Rusların Suriye'de operasyona başlaması üzerine Rusya ile ilişkilerimizin önemi nedeniyle hayata geçirilmiş bir mekanizma. Pilotlar değil, Eskişehir'deki Birleşik Hava Kuvvetleri Komuta Merkezi Komutanının uyarısı üzerine Hava Kuvvetleri Komutanı talimat veriyor.
Ankara'da bir yandan Rusya konusunda tedbirler alınıyor diğer yandan da krizin yumuşatılması için yoğun bir çaba var.
Dikleşmeden, dik durarak…."

ÖNCEKİ HABERLER
Putin S400'leri çıkardı Türkiye'de menzilde
Putin S400'leri çıkardı Türkiye'de menzilde
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
TEOG Fen ve Teknoloji soruları ve cevap anahtarı 26 Kasım 2015 EBA
TEOG Fen ve Teknoloji soruları ve cevap anahtarı 26 Kasım 2015 EBA
Putin'i kızdıracak benzetme: Havlayan köpek...
Putin'i kızdıracak benzetme: Havlayan köpek...
Bülent Ersoy'dan ilginç yorum: Putin beni tanısaydı...
Bülent Ersoy'dan ilginç yorum: Putin beni tanısaydı...
Facebook, Zuckerberg'siz kalacak!
Facebook, Zuckerberg'siz kalacak!
Rusya Türkiye'yi 4 koldan vuracak! En kritik hamle
Rusya Türkiye'yi 4 koldan vuracak! En kritik hamle
Türksat'ta çakma STV bombası!
Türksat'ta çakma STV bombası!
Rusya bu kez Fuat Avni yalanına sarıldı
Rusya bu kez Fuat Avni yalanına sarıldı
Sağ kalan Rus pilottan flaş iddialar!
Sağ kalan Rus pilottan flaş iddialar!
Yorumlar 13 yorum