HABER /  DÜNYA

Türkiye'nin NATO üyeliğiyle ilgili İngiliz basınında küstah sözler!

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin yazarı Con Coughlin, Türkiye'yi hedef aldığı makalede "S-400 anlaşması Türkiye'nin NATO'yu küçük düşürdüğünü gösteriyor" ifadelerini kullanarak Ankara'nın NATO üyeliğinin bitirilmesi gerektiğini yazdı.

İngiltere'de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinin savunma editörü Con Coughlin, "Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı" başlıklı bir makale yayımladı.

"NATO savaş uçaklarını düşürmek için tasarlanmış silah"

"Erdoğan Türkiye'nin hayati jeopolitik konumunun kendisine gelişmiş Rus hava savunma sistemleri alabilecek seviyede bir dokunulmazlık verdiğine inanıyor" diyen Coughlin, "S-400 anlaşmasını eleştirenler Türkiye'nin özel olarak NATO savaş uçaklarını düşürmek için tasarlanmış bir silahı almasının Ankara'nın NATO üyeliği hakkında ciddi soru işaretleri oluşturduğunu söylüyor. Trump yönetiminin Türkiye'nin F-35 programına katılımını sonlandırmakla tehdit ettiği Washington'da da hakim görüşün bu şekilde olduğu anlaşılıyor." ifadelerini kullandı.

"Aynı anda sahip olamayacağını anlamalı"

"Radardan saklanma konusunda gelişmiş özellikleri olan F-35'ler uzun yıllar boyunca NATO operasyonlarında kilit öneme sahip olacak. Türkiye'ye de NATO üyeliği sayesinde bu uçaklardan 100 adet alma hakkı verilmişti. Fakat Erdoğan, hem Amerika'nın son teknoloji uçaklarına hem de bu uçakları düşürmek için tasarlanmış Rus hava savunma sistemine aynı anda sahip olamayacağını anlamalı." ifadelerini kullanan Coughlin, şöyle devam etti:

"Türk liderin Rus askeri donanımına yatırım yapması, Moskova'yı Avrupa güvenliğine en büyük tehdit olarak gören NATO'nun geri kalanıyla ters düşürüyor. Geçen ay Brüksel'deki NATO savunma bakanları toplantısında ana gündem Rus tehdidiydi. S-400 anlaşması Türkiye'nin NATO'yu küçük düşürdüğünü gösteriyor ve İngiltere gibi Avrupalı NATO üyeleri bunu artık tolere etmeyeceklerini göstermeli."

"Türkiye kaybedilmiş bir dava"

Türkiye'nin Rusya'ya ile olan iyi ilişkilerden rahatsız olan Coughlin, "Türkiye 1952'de NATO'ya katıldığında örgütün doğu cephesini Moskova'nın saldırganlığından koruyacaktı. Ama artık durum kesinlikle böyle değil ve Avrupalı liderler, Amerika'daki mevkidaşları gibi Erdoğan'ın yönetimindeki Türkiye'nin kaybedilmiş bir dava olduğu gerçeğiyle yüzleşmeli" ifadelerini kullandı.

"NATO üyeliğini sonlandırmalıyız"

"Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılarak Batı'yla bağlarını sıkılaştırmayı gerçekten istediği günler geride kaldı." diyen Coughlin "Şimdi aksine bize zarar vermek isteyenlerle açıkça birlikte hareket eden bir ülke var. Sonuç olarak Erdoğan Brüksel'dense Moskova'da kendini evinde hissediyor ve biz de Türkiye'nin gerçek çıkarlarını kabullenip NATO üyeliğini sonlandırmalıyız."ifadelerine makalesinde yer verdi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Türklerin S-400 hakkındaki sosyal medya capsleri uluslararası basının ilgi odağı oldu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Almanya'da yeni Savunma Bakanı mazbatasını aldı
KPSS sınav tarihleri 2019 KPSS ÖABT sınavı ne zaman ÖSYM takvimi
MİT görevlisi olduğunu söyleyerek 300 bin lira dolandırdı
Okul kantinlerinde yeni dönem
Etek giydirip mermi yutturulan talihsiz adam: Hepsini Allah'a havale ediyorum
Ramazan Bayramı tarihi 2020 ayın kaçında bayram?
Yorumlar 16 yorum