BIST 1.321
DOLAR 8,00
EURO 9,52
ALTIN 465,69
HABER /  GÜNCEL

Türkiye AİHM yargıçlığı için başvurular başladı

Daha önceki "AİHM yargıç adayları listesi" reddedilen Türkiye, yeni adayları belirlemek için başvuruları almaya başladı. Yeni adaylar Aralık'ta Avrupa Konseyi'ne bildirilecek...

Abone ol

TÜRKİYE adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) görev yapacak hakimin belirlenmesi için başvuruların alınmasına başlandı. Türkiye daha önce Fadile Arslan, Basri Bağcı ve Ergin Ergül'ü AİHM yargıçlığına aday göstermiş ancak "yetersiz ve ehil değil" diye o liste reddedilmişti. 

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığının internet sitesinde başvurulara ilişkin ilan yayımlandı. Başvurular, 23 Kasım'a kadar Adalet Bakanlığına yapılacak. Başvuruların alınmasından sonra adayların aranan özelliklere sahip olup olmadıkları, mülakata katılmaya hak kazanıp kazanmadıkları Dışişleri ve Adalet Bakanlığı yetkililerinden oluşan heyet tarafından ön değerlendirme yapılarak belirlenecek.

MÜLAKATLAR ARALIK'TA YAPILACAK

Mülakata katılmaya hak kazanan adaylar, Adalet Bakanlığı tarafından 1 Aralık 2017 tarihine kadar bilgilendirilecek. Bu bildirimde mülakat günü ve yeri de belirtilecek. Mülakat komisyonu, 11-15 Aralık tarihleri arasında uygun bir gün veya günlerde Ankara'da toplanacak.

Komisyon, görüşmeye gelen adaylar içerisinden Bakanlar Kuruluna sunulacak en fazla 10 kişilik listeyi belirleyecek. Komisyon tarafından belirlenen adaylar, Adalet Bakanlığınca 18 Aralık 2017 tarihine kadar Bakanlar Kuruluna sunulmak üzere Başbakanlığa iletilecek.

BAKANLAR KURULU ÜÇ KİŞİ BELİRLEYECEK

Bakanlar Kurulu, 27 Aralık 2017 tarihine kadar mülakat komisyonunun önerdiği listeden nihai olarak bildirilecek 3 kişiyi tespit edecek. Bu liste oluşturulurken her 3 adayın da aynı cinsiyetten olmaması göz önünde bulundurulacak. Listedeki diğer kişiler, yedek aday olarak değerlendirilecek.

27 ARALIK'A KADAR AVRUPA KONSEYİ'NE BİLDİRİLECEK

AİHM'de görev yapacak hakim için 3 kişiden oluşan aday listesi, en geç 27 Aralık 2017 tarihine kadar Dışişleri Bakanlığı tarafından Avrupa Konseyine bildirilecek.

Başvurularla ilgili detaylı bilgiye, Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığının internet sitesinden ulaşılabilecek.

DAHA ÖNCE GÖSTERİLEN ADAYLAR REDDEDİLMİŞTİ

Türkiye daha önce Fadile Arslan, Basri Bağcı ve Ergin Ergül'ü AİHM yargıçlığı için aday göstermiş, AİHM yargıçlarının seçiminde adaylarla mülakatı gerçekleştiren Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) AİHM Yargıçlarını Seçme Komisyonu, Ankara'nın gönderdiği listedeki üç adayı Strasbourg Mahkemesi yargıçlığı "yeterli ve ehil" bulmayarak iade etmişti. 

ÖNCEKİ HABERLER
İlçe Jandarma Komutanı'na FETÖ gözaltısı!
Gökçek giderayak bunu yaptı! Dikkat çeken değişiklik
Belediye Başkanı'na 'Cumhurbaşkanına hakaret' soruşturması
Bahçeli'den bomba sözler: Ver hain Gülen'i alın telefonunuzu
Necmettin Bitlis hayatını kaybetti! Necmettin Bitlis kimdir
Bülent Arınç görevi nedir 2020 Bülent Arınç ne yapıyor?
Yorumlar 1 yorum