BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  DÜNYA

Türk ve Rus askerlerinden Suriye'de 2021'in ilk ortak devriyesi

Ankara ve Moskova, 2019'da Soçi'de imzalanan mutabakat zaptının ortak devriyeyle ilgili maddelerini uygulamayı sürdürüyor. Türk ve Rus askerleri, Suriye'nin Haseke kentinde 2021 yılındaki ilk ortak devriyeyi icra etti.

Abone ol

Ortak Koordinasyon Merkezi'nin liderliğinde hazırlanan ortak devriye için Rus ve Türk askerleri, Kamışlı'ya 10 km mesafede bulunan sınır köyü Deyrun Ağa'da buluştu. Toplam 9 araçtan oluşan konvoy, 50 kilometrelik hat boyunca 5 yerleşim biriminde gözlemler yaptı. Askerler, silahlı gruplardan arındırılmış 30 kilometrelik bir alan oluşturulmasını öngören mutabakat zaptına uygun olarak bölgede Suriye-Türkiye sınırı boyunca YPG birlikleri bulunup bulunmadığını inceledi.

Devriye, olaysız olarak tamamlandı

Devriyeye her iki ülkeden yaklaşık 80 askerin yanı sıra 'Tigr', "Rıs", 'Tayfun' ve Kirpi II araçları katıldı. Rus-Türk konvoyunun güvenliği, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne ait Mi-8 ve Mi-35 helikopteriyle sağlandı.

Rus konvoyunun lideri Sergey Zamay, "Devriyeden önce silah ve askeri teçhizat, personel titizlikle hazırlandı, koordinasyon merkezi tarafından çalışmalar yürütüldü. Devriye, olaysız olarak tamamlandı" ifadelerini kullandı.

Devriyenin ardından askerler bir toplantı yaparak bir sonraki devriyenin güzergahını istişare etti.