BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  GÜNCEL

Türk STK'lar harekete geçti! 12 Adanın iadesi için dava açılacak

Hukuken Türkiye'ye ait olduğu düşünülen 12 Ada, Girit, Libya, Musul - Kerkük, Kırım, Batı Trakya ile ilgili uluslararası boyutta davalar açılacak. Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkeleri sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) hareket eden Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği harekete geçti.

Abone ol

Mavi Vatan doktrinin ardından Girit'in hukuki statüsü ve Ege adaları yeniden gündeme geldi.30 Mayıs 1913 Londra Anlaşması ile Girit'in dörtte üçünün Türkiye'ye verildiği, Yunanistan'ın ise anlaşmalara aykırı olarak adanın tamamını işgal ettiği yönündeki iddialar, uluslararası mahkemelere taşınmaya hazırlanıyor.Dava sürecini ve amaçlarını değerlendiren İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı İlyas Topsakal ve Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Halit Kanak, davayı uluslararası en üst mercilere taşıyacakları bilgisini paylaştı.

Yunanistan, uluslararası hukuku çiğnedi
Topsakal, Doğu Akdeniz'de ve Ege'de uluslararası hukuku çiğneyen komşular olduğunu bunların başında da Yunanistan'ın geldiğini söyledi.Yunanistan'ın uluslararası hukuku hiçe sayıp 12 Adalar'a asker çıkararak provokatif eylemlerde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Topsakal, şunları anlattı:

Ege Denizi'ndeki 12 ada
Astypalaia (İstanbulya), Halki (Herke, Hereke, Herkit), Kalymnos (Kilimli, Kelemez), Karpathos (Kerpe), Kasos (Kaşot, Çoban), Kos (İstanköy), Leros (İleriye, İleryoz), Nisyros (İncirli), Patmos (Batnaz), Rhodes (Rodos), Symi (Sömbeki), Tilos (İlyaki, İlleki, Papazlık, Piskopi, İlkil).

Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'deki arayışları
"Yunanistan'ın son dönemlerde bu eylemleri daha fazla arttı. Özellikle Doğu Akdeniz'de KKTC'nin etrafında doğal gaz rezervleri ve yer altı zenginliklerinin ortaya çıkması, Yunanistan'ı partner aramaya itti. Bu doğrultuda Mısır, İsrail hatta zaman zaman Lübnan ve diğer ülkeleri arkasına alarak uluslararası hukukta hiç de hak etmediği, hiçbir anlaşmanın kendisine hak tanımadığı bölgede hareket etmeye başladı.

Hatta uluslararası şirketler orayı pazarlamaya kalkıştı. Diğer ülkeler de buna ses çıkarmadı. Türkiye ise deniz kıta sahanlığı ile ilgili Libya ile çok önemli bir anlaşmaya vararak, bölgedeki güvenliğini ve geleceğini garanti altına aldı."Topsakal, Dışişleri Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın hazırladığı bir raporla bölgedeki hakların uluslararası hukuk çerçevesinde aranmaya başladığını kaydetti.

100'den fazla STK, elini taşın altına koymaya karar verdi
Sivil toplum kuruluşlarının Avrupa'da ve dünyada bu tip davalara müdahil olmaya başladığını dile getiren Topsakal, Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği çatısı altında bulunan 100'den fazla STK'nin de bu konuda elini taşın altına koymaya karar verdiğine dikkati çekti.Ülkenin ve milletin geleceğine ait olan bu bölgelerde uluslararası arenada tanınan tüm hakları geri almak amacıyla STK'ların bir araya geldiğini söyleyen Topsakal, şöyle devam etti:

"Derneğimiz bünyesinde bu davayı deniz hukukçularımız takip edecek. Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler'in (BM) yanı sıra insan hakları kuruluşlarına kadar bu davayı götürmeyi düşünüyoruz. Bu dava süreci sadece Türkiye ile sınırlı değil ayrıca KKTC'nin de haklarını bu davalara ekledik. Oradaki STK'lerler birlikte hareket edeceğiz.

Süreç, toplantı ile fiilen başlayacak
Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan'ın da içinde olduğu Türk Dünyası STK'lar Birliği de bu konuda bize destek veriyor ve dava sürecini takip edecek. Aynı şekilde Balkanlar'da da çok büyük bir STK topluluğumuz var. Balkanlardaki kardeşlerimiz de aynı şekilde sürece dahil olacak. Dolayısıyla kısa bir zaman sonra düzenleyeceğimiz bir toplantı ile süreci fiilen başlatmış olacağız."

Dünyada, STK'lar aracılığıyla açılan bu tür davaların sonuçlarıyla ilgili görüşlerini de dile getiren Topsakal, şu bilgileri verdi:"Filistin davası yıllardır STK'lar üzerinden yürüyor. Doğu Türkistan meselesi de aynı şekilde STK'lar üzerinden yürüyor. 6-7 ay önce bütün STK'ların ayağa kalkmasıyla Çin bile eylemlerini durdurmak zorunda kaldı. Muvaffak oldular. Sonuç alınıyor mu? Bu tartışılabilir. Belki egemen güçler haksız ve hukuksuz davranışlarına devam ediyorlar ama önemli olan sesimizi çıkarmak.

Türkiye'ye ait olan 12 ada, Girit...
Dünyada artık bireysel ve STK'lar üzerinden gerçekleştirilen her eylem mutlak olmasa bile bir sonuca ulaşıyor. Bu pandemiden sonra emin olun STK'lar üzerinden yürütülen hak ve hukuk davaları çok daha önemli hale gelecektir. Dolayısıyla derneğimizle beraber hareket eden diğer 100 STK ile birlikte hareket ettiğimiz zaman uluslararası hukuka göre Türkiye'ye ait olan 12 Ada olmak üzere, Girit, Libya, Musul - Kerkük, Kırım, Batı Trakya bölgeleri ile ilgili haklarımızı dünya gündemine taşımış olacağız."

Dava süreci ile ilgili komisyonumuzu kurduk
Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Halit Kanak, hukukçulardan meydana gelen bir heyetle başta 12 Ada olmak üzere, Girit, Libya, Musul - Kerkük, Kırım, Batı Trakya ile ilgili uluslararası boyutta davalar açmaya hazırlandıklarını söyledi.

"Girit bizim canımız, feda olsun kanımız." şuuru ve yaklaşımıyla bu hukuk mücadelesini başlattıklarını aktaran Kanak, "Dernek çatısı altında 22 kişilik bir yönetim kadrosuyla bu işe başladık. Derneğin yönetim kurulunda görev yapan hukukçu arkadaşımız dava süreci ile ilgili bir komisyon kurdu. İstişare kurulumuzda bulunan akademisyen arkadaşlarımızdan da destek alıyoruz.

Geniş bir bölgeye yayıldı
Türk dünyası ve Osmanlı coğrafyasını 8 bölgeye böldük. 8 bölge başkanımız bu konuda görev yapıyor. Bunların altında da ülke başkanlarımız var. Şu anda 42 ülkede ülke başkanlarımız yönetimlerini oluşturmuş durumda. Türk Cumhuriyetleri'nde ve Osmanlı coğrafyası olan Balkanlar'da obalara, aşiretlere kadar ulaşmış, irtibat kurmuş durumdayız." diye konuştu.

Haziranda harekete geçecekler
Kanak, koronavirüs salgınından sonra süreci hızlandıracaklarını vurgulayarak, haziran ayından itibaren resmi olarak harekete geçeceklerini kaydetti.Dava komisyonun şu anda bilgi, belge toplama, dava tezleri ve yapılacak müracaat için hazırlık yaptığı bilgisini paylaşan Kanak şunları anlattı:

Davaların bazıları soykırım ile ilgili olacak
"Salgın nedeniyle işleri yavaş yürütüyoruz ama salgın bittikten sonra ortalık sakinleştiğinde bu işi daha da hızlandıracağız. Lahey Adalet Divanı, BM gibi uluslararası kurumlara dava müracaatlarımızı yapacağız ve bu işin mutlak bir şekilde takipçisi olacağız. Ayrıca bu davaların bazıları soykırım ile de ilgili olacak.

Bizim amacımız gasbedilmiş haklarımız geri almak. Bu haklı davamızı sonuna kadar sürdürceğiz. Bu sembolik olarak atılmış bir adım değil, somut bir adımdır. Muhataplarımız aksini savunabilirler ama biz bilgi ve belgelerimizle karşılarına çıkacağız aynı şekilde onların da bilgi ve belgeleriyle karşımıza çıkmalarını bekliyoruz.

12 ada ve Libya üzerindeki haklarımızı konuşmazsak...
Hangi yönden bakarsanız bakın, Girit çevresindeki 14 adacıkla birlikte, dörtte üç hakkımız duruyor. Biz gerek Girit üzerindeki haklarımızı gerekse İtalyanların önce işgal ederek elimizden aldığı, sonra da Libya'ya karşılık olarak anlaşmayla tekrar bize bıraktığı ama bugüne kadar tarafımıza teslim edilmeyen 12 Ada üzerindeki haklarımızı ve 12 Ada verilmediği için de Libya üzerindeki mutlak haklarımızı konuşmazsak, birileri Mavi Vatanı, Libya'da oluşumuzu, Kıbrıs'taki varlığımızı, hatta bölgenin teminatı olarak Suriye'de duruşumuzu sorgulamaya kalkar. Şu anda madem ki biz asırlarca Türk gölü olarak anılan Akdeniz'e bunca aradan sonra Cumhurbaşkanımızın emriyle inmişiz, fiili olarak varız. Öyleyse hukuki olarak da var olmak mecburiyetindeyiz."

ÖNCEKİ HABERLER
Rizeli muhtar drone ile maske dağıtıyor
Rizeli muhtar drone ile maske dağıtıyor
Fenerbahçe'de Jose Luis Palomino sesleri
Fenerbahçe'de Jose Luis Palomino sesleri
Eczacılar günü mesajları 2020 Eczacılar günü kutlama mesajları kısa
Eczacılar günü mesajları 2020 Eczacılar günü kutlama mesajları kısa
Trabzonspor'un Josef De Souza harekatı
Trabzonspor'un Josef De Souza harekatı
Eczacılar Günü nedir önemi kısa 14 Mayıs Eczacılık günü kutlama mesajları
Eczacılar Günü nedir önemi kısa 14 Mayıs Eczacılık günü kutlama mesajları
İngiltere'de ünlü futbolcu Dele Alli'nin evine hırsız girdi
İngiltere'de ünlü futbolcu Dele Alli'nin evine hırsız girdi
Adana'da 14 kişilik araçtan 35 kişi çıktı
Adana'da 14 kişilik araçtan 35 kişi çıktı
Teslim olan terörist sayısı 78’e yükseldi
Teslim olan terörist sayısı 78’e yükseldi
İstanbul Valiliği uyardı! 13 derece üzerinde olacak
İstanbul Valiliği uyardı! 13 derece üzerinde olacak
ORC'nin son cumhurbaşkanlığı anketinde Erdoğan'a en fazla yaklaşan isim şaşırttı
ORC'nin son cumhurbaşkanlığı anketinde Erdoğan'a en fazla yaklaşan isim şaşırttı