BIST 9.679
DOLAR 32,50
EURO 34,60
ALTIN 2.449,45
HABER /  DÜNYA

Türk olmayan Türk köyü

Belçika'nın Arden bölgesinde, Faymonville isimli köyün meydanında Türk bayrağı dalgalanıyor.

Abone ol

Faymonville köyünde hiçbir zaman, hiçbir Türkün yaşamadığını belirten köylüler, Türkleri fazla tanımıyor. Ama kendilerine asırlardır “Türkler” denildiğini, “Türk Köyü”nün insanları olduklarını söylüyorlar. Öyle ki kendilerini “Faymonville Türkleri” olarak tanıtıyorlar.

Çan yerine ezan
Köylüler, bu geleneğin 8. yüzyıldan kaldığını savunuyor. En yaygın rivayet ise şu: 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa’da Türk işgalinden zarar görenlere yardım için para toplanırken, Faymonville köylüleri bu parayı vermeyi reddetti ve bu nedenle “Hristiyanlık aleminin düşmanı ve Türklerin dostu” ilan edildi. O zamanlar “herkese korku veren” “Türk” ismini alan köylüler, kendilerini cezalandıran Liege Prensini iyice kızdırmak için kilise çanlarını susturup ezan taklidi sesler çıkarmışlar.

Bir başka rivayet ise şöyle: Haçlı Seferlerine katılmayı ve Türklere karşı savaşmayı reddettikleri için “Türk” diye adlandırılıyorlar. Bugün hayatta olan yaşlı köylüler, “Türk diye adlandırılmanın yararını İkinci Dünya Savaşında gördük” diyor ve Belçika’yı işgal eden Nazi ordularının, her yeri yağmalarken, Türk bayrağını ve ay-yıldızlı amblemleri gördükleri bu köye hiç zarar vermediğini anlatıyor.

Herkes onları Türk sanIyor ama onlar Belçikalı...
Burası Belçika’daki Faymonville köyü... Mehteran kıyafetleri, atlıları ile her yıl geleneksel olarak Türk karnavalı düzenliyorlar. Korteje katılanların hepsi Belçikalı... Köyün aynı zamanda “Turkania” isimli bir futbol kulübü de var. Maçlarına her zaman Türk bayraklarıyla çıkıyorlar. Kulübün ambleminde de bu bayrak yer alıyor.