BIST 8.335
DOLAR 27,45
EURO 29,04
ALTIN 1.627,54
HABER /  DÜNYA

Türk gazeteci Suriye’de kaçırıldı

Milliyet Gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Suriye’de kaçırıldı.<br/>Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan ...

Abone ol

Milliyet Gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Suriye’de kaçırıldı.
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "Gazeteciler için her geçen gün daha da tehlikeli olan Suriye’de bu kez bir Türk meslektaşımız kaçırılmıştır. Derneğimiz üyesi de olan Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Bünyamin Aygün’ün, Suriye’de El-Kaide’ye yakınlığı ile bilinen grupların elinde rehin durumda olduğu sanılmaktadır. Aygün’ün kurtarılması için bir süredir sürdürülen çabalarsa maalesef sonuçsuz kalmıştır. Milliyet Foto Muhabiri Bünyamin Aygün’ün bir an evvel ailesine ve sevenlerine kavuşması için başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere yetkililerden yardım bekliyoruz” denildi.

"DÜŞMAN DEĞİL, LÜTFEN SERBEST BIRAKIN"
Gazetecilerin uyarıldığı açıklamada, “Türkiye’den bölgede çalışmak üzere görevlendirilen tüm meslektaşlarımızı da Suriye’deki yaşanan tehlikeli durum konusunda uyarmayı bir görev biliyor, daha da dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana en az 25 gazetecinin öldürüldüğü, kayıp ve kaçırılan onlarca meslektaşımızın olduğu Suriye, bugün gazeteciler için dünyadaki en tehlikeli bölgelerdir. Suriye’de çatışan tüm gruplara da gazetecilerin tarafsız şekilde yaşananları kamuoyuna duyurma çabası içinde hareket eden emekçiler olduğunu haykırıyoruz. Unutulmamalıdır ki hayatlarını riske atarak Suriye’ye giden gazeteciler, mermilerin bombaların altında yaşam mücadelesi veren, korku, sefalet ve imkansızlıklarla mücadele eden masum Suriyelilerin yaşadıkları dramı tüm dünyaya duyurmaktadır. Bünyamin Aygün, düşman değildir. Lütfen serbest bırakın" ifadeleri kullanıldı.
(İHA)