BIST 117.741
DOLAR 6,85
EURO 7,82
ALTIN 399,28
HABER /  DÜNYA

Trump'tan F-35'lerle ilgili Türkiye itirafı

ABD Başkanı Donald Trump, dünyanın en iyi savaş uçağı olarak nitelendirilen F-35'lerin gövdesinin Türkiye'den gönderildiğini söyledi. Türkiye ile ilişkilerin önemine değinen Trump, "ilişkilerimiz iyi ama ya olmasa" değerlendirmesinde bulundu.

Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin F-35'lerle ilgili kilit ülke olduğu yorumunda bulundu. Trump, dünyanın en iyi savaş uçağı olarak nitelendirilen F-35'lerin tedarik zincirinden örnekler vererek uçağın gövdesinin Türkiye'den geldiğini ve bunun sağlanmaması halinde ne yapacaklarını sordu?

Trump, Fox Business kanalında Maria Bartiromo'ya verdiği mülakatta, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çin'in, Kovid-19 salgınının küresel bir hale gelmesinden sorumlu olduğunu savunan Trump, "Çin'e karşı atabileceğimiz birçok adım var. Çin ile tüm ilişkileri kesebilirdik. O zaman da 500 milyar dolar kar ederdik." dedi.

Trump, ABD'nin tedarik zinciri noktasında da Çin'e ve diğer ülkelere bağlılığının olmaması gerektiğini vurgulayarak, "Tüm ürünlerimizi ABD'de üretmeliyiz." diye konuştu.

Türkiye ve F-35'i örnek verdi

ABD'nin tedarik zincirinin dışa bağımlılığı konusunda da Trump, "dünyadaki en iyi savaş uçağı" olarak nitelendirdiği F-35'lerin Türkiye'de ve dünyanın diğer bölgelerinde üretilmesini örnek gösterdi.

Trump, "F-35’lerin ana gövdesi Türkiye'de üretiliyor ve Türkiye’den gönderiliyor. Şimdi Erdoğan ile iyi ilişkilerimiz var, ama ya olmasa ne olacak? 'Size F-35 parçalarını vermiyoruz' deseler ne yapacağız?" yorumunda bulundu.

ABD yönetimi, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasının ardından, geçen yıl temmuz ayında Türkiye'nin F-35 programından çıkarılacağını açıklamıştı. Buna rağmen Trump'ın Türkiye'nin hala F-35 parçalarını temin ettiğini söylemesi kafa karışıklığına yol açtı.

Türkiye, 2002’den beri F-35 programının resmi ortağı olmuş ve ortaklık anlaşmasında Türkiye'nin 100 adet F-35 A tipi uçak satın alacağı kaydedilmişti. Türkiye'nin programdan resmi olarak çıkarılma süreci ise henüz tamamlanmadı.

ÖNCEKİ HABERLER
AFAD koronavirüsle mücadelede 71 milyon harcadı
Tokat'ta bir köy karantinaya alındı
Tarım Bakanlığı'ndan limon ihracatına izin
Burdur'da maske takma zorunluluğu getirildi
Ankara'da pavyon eğlencesine 150 bin lira ceza
Bugün noterler açık mı 15 Temmuz noter çalışma saatleri
Yorumlar 9 yorum