BIST 2.446
DOLAR 16,76
EURO 17,39
ALTIN 970,74
HABER /  GÜNCEL

Ticaret erbabı bakan çocukları

Ekrem Tosun ve Başbakan Erdoğan'ın çocuklarının ortaklığı, gözleri kariyerleri parlayan bakan çocuklarına çevirdi. Hangisi ne işle meşgul?

Abone ol

Kabine üyesi siyasetçilerin çocukları, ebeveynlerinin siyaset hayatına girmesiyle birlikte ticari kariyerlerini her geçen gün çeşitli iş kollarına doğru geliştiriyor. Daha önceden mısır, yumurta satışı yapan, internetten şirket dâhi yöneten halk diliyle "tosun"lar, artık altın ve enerji sektörleriyle de gündeme gelmeye başladı.

Her geçen gün ticari kariyerlerinde yükselen çocukların bu iş kolları, siyasetçi ebeveynlerinin çeşitli polemiklere girmelerine de vesile oluyor. AKP hükümetinde Başbakan dahil 25 bakan görev yapıyor. Bu bakanların toplam 63 çocuğu var. En fazla çocuğa sahip bakan 6 çocukla Sağlık Bakanı Recep Akdağ. Onu 4'er çocukla Başbakan Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik izliyor.
    
UNAKITAN ŞİMDİ DE KEK İŞİNDE    

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın Abdullah, Zeynep ve Fatma isimlerinde 3 çocuğu var. Kamuoyunun en yakından tanıdığı isim Abdullah Unakıtan, daha önceden likit yumurta işi yaptığı AB Gıda A.Ş ile gündeme gelmişti. Şimdi Unakıtan'lar enerji ve kek işi ile ticari alandaki faaliyetlerini büyütme kararı aldı. Unakıtan'ın eşi, 2 kızı ve oğlu tarafından kurulan AB Gıda Sanayi A.Ş'nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) Bandırma'da 600 MW kurulu gücünde termik santral kurmak için lisans başvurusu yaptığı bir süre önce ortaya çıkmıştı. Bu yatırımın maliyetinin 600 milyon dolar civarında olması beklenirken, Unakıtan'lar yakın zamanda bir de kek fabrikası ile gündeme geldiler.

AB Gıda şirketinin Balıkesir'in Bandırma ilçesinde yeni bir fabrika yaptırdığı ve bu fabrikada çeşitli markalarda kekler üretileceği ortaya çıktı. Kek markaları dahi tescil yaptırıldı ve logoları oluşturuldu. AB gıda şirketi yumurta, kek üretimi dışında yumurta kabı, yem, organik gübre üretimi de yapıyor. Ailenin Telemobil Bilgi İletişim ve SAB Makina adlı iki ayrı şirketi daha var. Aile, enerji alanında faaliyet göstermek için Zeynep Unakıtan'ın büyük ortaklığında bir şirket de kurdular. Unakıtan'ların yumurta işiyle gündeme gelmesinde ise en çok yumurtanın KDV'sinde 2004 yılı sonunda gidilen KDV indirimi büyük rol oynadı. 29 Aralık 2004 tarihinde yayımlanan kararname ile yumurtanın KDV'si yüzde 18'den yüzde 8'e çekilirken, parantez içerisinde "likit ve pastörize olanlar dahil" ibaresi eklendi. Yine mısır ithalatında da Abdullah Unakıtan ismi ön plana çıktı. 2003'te mısırın gümrük vergisi yüzde 20'ye inince Unakıtan'ın oğlu binlerce tonluk ithalat yaptı. Telemobil firmasının da özelleştirmeyle Akfen-SPA'ya giden Mersin Limanı'na 2 milyon dolarlık işletim sistemi satması ahlaki açıdan tartışmaya yol açtı.
    
DAMATLAR DA İŞ DÜNYASINDA

Abdullah Gül'ün kızı Kübra Gül ise geçen sene Mehmet Sarımermer'le evlendi. Damat Sarımermer de, küçük kayınbiraderi gibi internette iş yapıyor. Bunun yanı sıra, Mehmet Sarımermer'in mobilya ve inşaat alanındaki şirketlerde de ortaklığı bulunuyor.
   
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan ve kızı Büşra Yıldırım'ın sahibi olduğu Derin Denizcilik Gemi Taşımacılık Sanayi ve limited Şirketi de bir dönem oldukça tartışıldı. İtalya'dan 445 bin Euro'ya gemi satın aldıkları gündeme geldi. Erkan'ın gemi fiyatının 200 bin Euro'luk bölümünü uluslararası seyahat acentelerince yolcu biletlerinin peşin satın alınmasıyla karşıladığı bilgileri de basına yansıdı. Yıldırım'ın üç çocuğunun Subaru'nun İstanbul'daki 4 bayisinden birisi olduğu da yansıyan bilgiler arasında yer aldı. Hilmi Güler'in damadı ise eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin oğlu İsmail Pepe. Pepe'nin çocukları Ankara-Balgat'ta 15 yıldır ev yapıp satıyor. Pepe ve oğullarının yaptığı konutlarda, siyasetin ünlü isimleri de oturuyor. Ağırlıklı olarak AKP ve SP'li siyasetçilerin tercih ettiği konutlarda, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da evi var. Bazı AKP'li milletvekilleri ise bu konutlarda kirada oturuyor. Bunun yanı sıra İsmail Pepe'nin gemi işletmeciliği yaptığı da gündeme gelmişti. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak'ın oğlu Mehmet Akif ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün oğlu Emre Gül'ün bardakta mısır satan Daily Fresh şirketinden bayilik alarak mısır işine girmesiyle gündeme gelmişti. Bunun için bir arkadaşı ile Öztok Gıda İnşaat Ltd. adlı şirket kurmuş, Atatürk Havalimanı'nda ve Bakırköy Capacity'de bardakta mısır satmaya başlamıştı.
    
KİMİN ÇOCUĞU HANGİ İŞTE?

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

   
- Son tartışmada öğrenildi ki ABD'de yaşayan oğlu Necmettin Bilal Erdoğan ile abisi Burak Erdoğan'ın eşi Sema Erdoğan 'Atagold' isimli bir altın firmasına ortak. 
   
- Büyük oğul Ahmet Burak Erdoğan denizcilik sektöründe. Bumerz Denizcilik'te ve MB Denizcilik Taşımacılık Limited Şirketi'nde ortak.
   
- Büyük kız Esra; Berat Albayrak'la evli. Albayrak Çalık Holding'te genel müdür, Cetel Telekom İletişim'de de yönetim kurulu üyesi.
    
KEMAL UNAKITAN
   
- Abdullah Unakıtan, likit yumurta işi yaptığı AB Gıda A.Ş ile gündeme gelmişti.
   
- Unakıtanlar şimdi enerji ve kek işi ile ticari alandaki faaliyetlerini büyütme kararı aldı.
    
ABDULLAH GÜL
   
- 3-6 Şubat tarihlerinde Suudi Arabistan'a yaptığı resmi ziyarete Gül'ün küçük oğlu Mehmet Emre Gül de katıldı. Emre Gül ilk olarak e-ticaret alanında yatırım yaparak ticari hayatta ismini duyurdu. "Adresime Gelsin Bilişim Teknolojisi ve Ticaret Ltd." adlı 15 bin YTL sermayeli şirket kurdu. "Bardak içinde soslu haşlanmış mısır satışı" Daily Fresh işiyle de gündeme geldi.
   
- Gül'ün büyük oğlu Ahmet Münir Merrill Lynch'te çalışıyor.
   
- Abdullah Gül'ün kızı Kübra Gül geçen sene Mehmet Sarımermer'le evlendi. Damat Sarımermer de, küçük kayınbiraderi gibi internette iş yapıyor. Bunun yanı sıra, Mehmet Sarımermer'in mobilya ve inşaat alanındaki şirketlerde de ortaklığı bulunuyor.
    
BİNALİ YILDIRIM
   
- Oğlu Erkan ve kızı Büşra'nın sahibi olduğu Derin Denizcilik Gemi Taşımacılık Sanayi ve limited Şirketi var.
   
- Yıldırım'ın üç çocuğunun Subaru'nun İstanbul'daki 4 bayisinden birisi olduğu da yansıyan bilgiler arasında yer aldı.
    
HİLMİ GÜLER
   
- Hilmi Güler'in damadı ise eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin oğlu İsmail Pepe. Pepe'nin çocukları Ankara-Balgat'ta 15 yıldır ev yapıp satıyor. İsmail Pepe'nin gemi işletmeciliği yaptığı da gündeme gelmişti.
    
FARUK NAFİZ ÖZAK
   
- Oğlu Mehmet Akif Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün oğlu Emre Gül'ün bardakta mısır satan Daily Fresh şirketinden bayilik alarak mısır işine girmesiyle gündeme gelmişti. Bunun için bir arkadaşı ile Öztok Gıda İnşaat Ltd. adlı şirket kurmuş, Atatürk Havalimanı'nda ve Bakırköy Capacity'de bardakta mısır satmaya başlamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
PKK partisinden seçim atağı
PKK partisinden seçim atağı
Emreden çok ağır küfür
Emreden çok ağır küfür
Devletin ödeyeceği maaş arttı
Devletin ödeyeceği maaş arttı
Böyle onurlu insanlar da var
Böyle onurlu insanlar da var
ETA bombayı patlattı
ETA bombayı patlattı
MHPliler ile AKPliler kapıştı
MHPliler ile AKPliler kapıştı
Kartınız kopyalanmış olabilir
Kartınız kopyalanmış olabilir
Şu zalim kocanın ettiğine bak!
Şu zalim kocanın ettiğine bak!
Hondanın yeni otomobil konsepti
Hondanın yeni otomobil konsepti
Eskişehirin muhteşem ikilisi
Eskişehirin muhteşem ikilisi