BIST 8.029
DOLAR 28,85
EURO 31,55
ALTIN 1.892,01
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

TEOG kılavuzu MEB 2015 bunu sakın yapmayın!

TEOG e-kılavuzu 2015 MEB internet sayfası odgm.meb.gov.tr'den yayınlandı. MEB TEOG arefesinde son dakika değişikliği kararı aldı. Yeni TEOG kılavuzuna göre cevap kağıdına küçücük bir karalama dahi yapan öğrencinin sınavı geçersiz sayılacak.

Abone ol

TEOG ilk dönem sınavları için geri sayım başladı.

25-26 Kasım'da yapılacak olan TEOG Kasım 2015 için MEB'den son dakika uyarısı geldi. TEOG sınav kağıdında cevapları okunmayan sorular artık doğru kabul edilmeyecek. TEOG'da bir diğer kritik değişiklik ise cevap kağıdına karalama yapan öğrencinin sınavı geçersiz sayılacak. 

1 milyon 174 bin 427 ortaokul 8’inci sınıf öğrencisinin TEOG heyecanı dorukta. 25-26 Kasım’da uygulanacak sınavlarda dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de sınav kuralları. Çünkü akademik açıdan iyi olan öğrencinin bütün emeği küçük bir hata nedeniyle uçup gidebilir. Heyecanını yatıştırıp sınav kurallarına uyanlar ise, şansını artırabilir. Özellikle bu yıl sınava girenler daha çok dikkatli olmalı, çünkü cevap kâğıdına yapılan küçük bir karalama bile sınavın geçersiz sayılmasına neden olabilir.

25-26 Kasım'da yapılacak olan TEOG sınavlarına 1 milyon 174 bin 427 öğrenci katılacak

TEOG KILAVUZU MEB 2015 GÜNCELLENDİ

MEB tarafından yayınlanan TEOG e-kılavuzuna göre bu yıl dikkat edilmesi gerekenler:

- Her bir ders yazılısı başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde gelenler sınava alınacak fakat bu öğrencilere ek süre verilmeyecek.

- Bir oturum başladıktan sonra ilk 20 dakika süresince öğrenciler sınıflarından çıkamayacak. Sınavın tamamlanmasına 5 dakika kala da sınıftan çıkmak yasak olacak.

TEOG'da iptal edilen sorular tüm öğrenciler için doğru kabul edilecek.

TEOG SINAVLARI İŞARETLEMELERİ DOĞRU YAPIN

- Sınavdan önce cevap kâğıdında yazılı olan T.C. kimlik numarası, ad ve soyad bilgilerinin kontrol edilerek, hata varsa görevlilere bildirilmesi gerekiyor. Sınav görevlileri bu durumu tutanak altına alacak. Öğrencinin adına düzenlenmiş cevap kâğıdı yoksa veya kullanılmayacak durumda ise yeni bir cevap kâğıdı verilmesi gerekiyor.

- Sınavda cevap kağıdını verilen örnek işaretlemeye göre doldurmanız gerekiyor. Çünkü optik okuyucu tarafından okunmayan işaretlemelerde o soruya verilen cevap doğru kabul edilmeyecek.

TEOG İPTAL EDİLEN SORU DOĞRU KABUL EDİLECEK

- Herhangi bir soru iptal edilecek olursa, ilgili soru o dersin sınavına katılan tüm öğrenciler için doğru kabul edilerek değerlendirilecek.

- Cevap kâğıdı üzerinde, optik okuyucu tarafından okunmayı engelleyecek işaretleme ve karalamalar bulunursa sınav geçersiz sayılacak.

Birinci dönem sınav sonuçları 2016 Ocak ayında açıklanacak.

- Kitapçık türlerini, cevap kâğıdına işaretlemeyi kesinlikle unutmamak gerekiyor. A, B, C, D olmak üzere dört kitapçık türü kullanılıyor.

- Öğrenciler, yoklama listesinde belirtilen sınıf ve sıra numarasında oturacak. Gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi sınıflarda bulunan öğretmenlere ait olacak.

TEOG SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Birinci dönem sınav sonuçları 2016 Ocak ayında açıklanacak. Ancak kesin bir gün verilmedi. İkinci dönem TEOG ortak sınavları, 27-28 Nisan 2016’da, mazereti 14-15 Mayıs 2016’da gerçekleştirilecek. Sonuçları, 2016 Haziran ayında. Öğrenciler ikinci dönem sınavlarında, birinci dönemin başından itibaren işlenen konulardan sorumlu. Bu da daha fazla konuya çalışacakları anlamına geliyor.