BIST 11.090
DOLAR 32,82
EURO 35,65
ALTIN 2.541,49
HABER /  DÜNYA

Tek umudu kalp nakli

İzmir’de 6 aylık ömrünün kaldığı belirtilen 2.5 yaşındaki Iraz bebeğin tek umudu var o da kalp nakli. Gözü yaşlı anne oynarken ağrı çeken kı...

Abone ol

İzmir’de 6 aylık ömrünün kaldığı belirtilen 2.5 yaşındaki Iraz bebeğin tek umudu var o da kalp nakli. Gözü yaşlı anne oynarken ağrı çeken kızını sarılarak teselli etmeye çalışıyor.
İzmir’in Urla ilçesinde ikamet eden Turhan ailesinin ilk göz ağrıları olan Iraz bebek, ailesi tarafından aşırı kilo kaybı nedeniyle götürüldüğü hastanede yapılan tetkikler sonrasında ’Restrüktif Kardiyomiyopatiler’ yani halk arasında ’kalp kası rahatsızlığı’ adı verilen teşhisi konuldu. Doktorlar 2,5 yaşında olan Iraz bebeğin hayata tutunması için ise ancak 6 ay içerisinde kalp nakli olmasıyla mümkün olacağını belirtti.
Kızının da yaşama hakkını olduğunu dile getiren Anne Şenay Turhan, çocuğunun yaşaması için çaresizce beklerken doktorların kendisine 6 ay içinde organ bulunmazsa Iraz’ın daha fazla yaşayamayacağını söylemesiyle yıkıldıklarını anlatarak, “1 yıl boyunca yapılan tetkikler sonrasında milyonda bir görülen vaka olduğunu dile getirdiler. Iraz nakil hastası ve kalp nakli bekliyoruz. Iraz’ın aynı zamanda emsali olan bir göğüs kafesine uygun bir nakil ile ancak hayata tutunabilir. Zaten haberi aldığımızda yıkıldık. Yeni yeni kendimizi toparlamaya çalışıyoruz. O günler çok kötüydü. Bir rüyada olduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

“IRAZ DA ONLARIN KIZI”
Anne Şenay Turhan kızını, nakil olduktan sonra bağışçı aileyle birlikte büyütmek istediğini dile getirerek şöyle konuştu:
“Eğer nakil olursa inşallah dünyalar bizim olacak. Iraz kalbinin sıkıntısından domayı çok huysuz bir çocuk. İştahsız bir çocuk aynı zamanda. Doktorlar nakil olduktan sonra yaşanan tüm sıkıntıların geride kalacağını söylüyorlar. İşte o zaman Iraz’ı düşünemiyorum. Eğer nakil olursa biz o aileyi asla bırakmayız. Iraz da onların kızı. Yavruma bir can bağışlayacaklar çünkü.”

ORGAN NAKLİ İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU
Anne Şenay Turhan kızının bir ay sonraki kontrolleri sırasında kendilerinin de organ bağışında bulunacaklarını ve bağış konusunda yeteri duyarlılığın sergilenmesi gerektiğinin çağrısında bulundu. Anne Turhan, “Bazı olayları başımıza gelmeden öğrenmeyelim ve ne kadar önemlyi olduğunun bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Benim de ilk işim organlarımı bağışlamak olacak. Küçücük yavrum birinden gelecek bir nakil ile hayata tutunacak” şeklinde konuştu.
(İHA)