BIST 8.000
DOLAR 27,11
EURO 28,93
ALTIN 1.674,57
HABER /  DÜNYA

Bu yıl mutfaklar patatessiz kalabilir

Geçen yıl para etmediği için tarlada kalan patates, bu yıl zam şampiyonu oldu. Pazar tezgahlarında 3 ila 3,5 lira arasında satılan patatesin...

Abone ol

Geçen yıl para etmediği için tarlada kalan patates, bu yıl zam şampiyonu oldu. Pazar tezgahlarında 3 ila 3,5 lira arasında satılan patatesin fiyatının 5 lirayı bulması bekleniyor.
Büyük değer kazanan patates, sebze ve meyve halinde 1,5 ile 2,5 lira arasında satılırken, pazar tezgahlarında ise 3 ila 3,5 liradan satışa sunuluyor. Sulamadan kaynaklanan sebeplerle patatesin üretiminin düştüğünü belirten pazarcı esnafı, ekim alanı daraldığı içinde fiyatının tavan yaptığını söyledi. 40 yıldır pazarcılık yapan Osman Taşdemir, patatesin sofraların vazgeçilmezi olduğunu ifade ederek, "Niğde ve Afyon gibi Türkiye’nin belirli yerlerindeki büyük depolarda ne kadar patates kaldığını bilmiyoruz. Ama ihracat hızlanırsa fiyatların daha da yükseleceğini duyduk. 2 ay önceye kadar 80 kuruşa alıp 1,5 liraya satıyorduk. Şu anda altından daha kıymetli hale geldi. Halde patates fiyatı 1,5 ila 2,5 arasında değişiyor. Pazarda ise 3 ile 3,5 lira arasında satılıyor. Çiftçiye devlet desteği verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

"PATATES 5 LİRAYI BULABİLİR"
Sektörde fiyatların arz-talebe göre şekillendiğini ifade eden Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çakman, "Depolardaki patatesi tüketiyoruz. Üretim alanları daralınca talep arttı ve fiyatlar yükseldi. Nisan ayında yeni mahsul patates çıkan kadar fiyatlarda düşme olacağını zannetmiyorum. Bundan sonra hasat edilecek mahsul yok. Patatesin kilo fiyatı talebe göre artacak. Fiyatının 5 liraya kadar çıkması bekleniyor" dedi.
(İHA)