BIST 8.026
DOLAR 28,92
EURO 31,47
ALTIN 1.939,05
HABER /  DÜNYA

O fotoğraf yeniymiş gibi gösterildi

Bediüzzaman Said Nursî’nin talebelerinden Mehmet Fırıncı, 2012 yılının Aralık ayında Başbakan Erdoğan’la çekilen fotoğrafın yeniymiş gibi gö...

Abone ol

Bediüzzaman Said Nursî’nin talebelerinden Mehmet Fırıncı, 2012 yılının Aralık ayında Başbakan Erdoğan’la çekilen fotoğrafın yeniymiş gibi gösterilerek kasıtlı saptırmalarla başka bir mana yüklendiğini söyledi.
Fırıncı, Said Nursi’nin talebelerinden Abdullah Yeğin, Hüsnü Bayramoğlu, Salih Özcan ve Abdülkadir Badıllı ile yaptıkları ortak açıklamadan sonra bu fotoğrafın gündeme getirilmesinin doğru olmadığını belirtti. Başbakan Erdoğan ile çekilen fotoğrafa başka manalar yüklendiğinin altını çizen Fırıncı, “Söz konusu fotoğraf, 2012 yılının Aralık ayına ait olup, Bediüzzaman Hazretlerinin bütün hayatı boyunca takip ettiği ve zamanın idarecileri nezdinde teşebbüslerde bulunduğu üç idealinin devlet ve yetkililerimize aksettirilmesi için gerçekleştirilen bir ziyaret sırasında çekilmiştir. Bu üç gaye ise din ilimleri ile fen bilimlerinin birlikte okutulacağı üniversitelerin açılması, Ayasofya’nın tekrar cami olarak ibadete açılması, Risale-i Nur’ların Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından neşredilmesinden ibarettir” diye konuştu.
Fırıncı, Bediüzzaman’ın bu idealleriyle ilgili olarak Osmanlı döneminde Sultan Abdülhamid ve Sultan Reşat’a müracaat ettiği gibi, Cumhuriyet döneminde de Birinci Meclis’te bizzat dile getirdiğini, ayrıca CHP Genel Sekreteri Hilmi Uran’a ve DP döneminde de Başbakan Adnan Menderes’e mektuplar yazarak aynı istekleri devletin en yüksek kademelerine ısrarlı bir şekilde iletmeye devam ettiğini kaydetti.
“Talebeleri de, Bediüzzaman Hazretlerinin vefatından sonra bu ideali takip ederek Süleyman Demirel ve merhum Turgut Özal nezdinde teşebbüslerde bulunmuşlardır” diye konuşan Fırıncı, Başbakan Erdoğan ile yapılan görüşme hakkında da şunları söyledi: “Son olarak, 2012 yılı sonunda, aynı talepleri iletmek üzere Başbakanımızdan bir randevu alınmış ve Bediüzzaman Hazretlerinin ömrü boyunca takip ettiği bu üç ideal, kendilerine intikal ettirilerek gerekli açıklamalar yapılmıştır. Bu görüşme bizim tarafımızdan yapılan bir talep üzerine gerçekleşmiş olup, konuyla ilgisi dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanımız da görüşmeye dahil olmuştur. Söz konusu resimde yer alan kişilere gelince, bunlar Mehmet Fırıncı, Başbakan Tayyip Erdoğan, Diyanet İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Barla Platformu Başkanı Said Yüce, Bediüzzaman’ın talebeleri Abdülkadir Badıllı, Said Özdemir, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve yine Bediüzzaman’ın talebesi olan Abdullah Yeğin’dir”.
(İHA)