BIST 9.332
DOLAR 31,09
EURO 33,72
ALTIN 2.027,90
HABER /  DÜNYA

Emekli ve memur fark alacak mı ?

Emekli ve memurun gözü kulağı yarın açıklanacak enflasyon rakamlarında.<br/>Yarın emekliler ve memurlar için önemli bir gün. Takvim Gazetesi...

Abone ol

Emekli ve memurun gözü kulağı yarın açıklanacak enflasyon rakamlarında.
Yarın emekliler ve memurlar için önemli bir gün. Takvim Gazetesi’nin haberine göre, memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı alıp alamayacağı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı, yarın enflasyon verilerinin açıklanmasıyla ortaya çıkacak. Devlet memurları, memur emeklileri ve sözleşmelilere 2012’nin ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 3’ü aşması halinde ek zam verilecek.
2013’ün Temmuz-Kasım (5 aylık) döneminde memur maaş zammında baz alınan tüketici fiyat artış oranı, yüzde 2.8 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yarın açıklayacağı Aralık enflasyonunun yüzde 0.19’un üzerinde çıkması halinde, kamu çalışanları ve emeklileri 2013’ün ikinci yarısı için bu yılın Ocak ayından geçerli olmak üzere enflasyon farkı zammı alacak.

ÖĞRETMENE 150 LİRA
Kamu çalışanları ile emeklilerinin enflasyon zammını hak etmesi halinde mevcut maaş ve ücretlere söz konusu oran eklenecek. Buna da toplu sözleşmede belirlenen 2014 yılına ilişkin brüt 175 lira, net ise 123.62 liralık artış ilave edilecek. Söz konusu artışlara ilave olarak öğretmen maaşlarında bu yılın Ocak- Temmuz aylarında 75+75 olmak üzere toplam 150 lira daha artış sağlanacak. 30 yıl çalıştıktan sonra emekliye ayrılan bir kişinin aylığında yaklaşık 146 liralık bir artış meydana gelecek. Memurların maaşlarına, Asgari Geçim İndirimi oranında bir tutar daha yansıyacak.

SSK’LILARA DA MÜJDE
İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de bu ay alacağı zammı, yarın açıklanacak enflasyon oranıyla öğrenecek. İşçi ve esnaf emeklileri, 2013 yılının ikinci yarısına ilişkin açıklanacak enflasyon oranında zam alacak. Söz konusu emeklilerin maaşları, enflasyon hangi oranda gerçekleşirse, o oranda artacak.
(İHA)