BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Silah yüklü TIR iddiası: Bakan reddetti, CHP Meclise taşıdı

İçişleri Bakanı Afkan Ala Dün Hatay’ın Kırkhan ilçesinde silah yüklü bir TIR'ın durdurulduğu ancak aranmasının engellendiği yolundaki iddiaları reddetti. CHP ise konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Abone ol

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ dün Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde silah yüklü bir TIR'ın durdurulduğu, ancak aranmasının engellendiği yolundaki iddiaları reddetti. CHP ise konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Bakan Âlâ gazetecilerin soruları üzerine, "TIR'da Türkmenlere giden yardım var. Siz içinde ne olduğunu nereden biliyorsunuz? Herkes işini bilecek" diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

Bazı medya organlarında dün yayınlanan haberlerde Hatay'da jandarma ekiplerinin, içinde Suriye’ye sevk edilmek üzere depolanan askeri malzemeleri taşıdığı öne sürülen bir TIR'ı durdurduğu iddia edilmişti.

Söz konusu haberlerde jandarma ihbarı üzerine Kırıkhan-Reyhanlı üzerinde yolu üzerinde durdurulan TIR'ın aranmasına izin verilmediği savına da yer verilmişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran iddialarla ilgili TBMM’de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

CHP: TIR'da MİT mensubu var mıydı?

Oran'ın verdiği önergedeki sorular arasında şu sorular da yer alıyor:

'Jandarma aracı aramak istemesi üzerine Hatay Valiliği'nin devreye girerek yazılı talimatla aramayı önlediği duyumu doğru mudur?', 'Hatay Cumhuriyet Savcısı ile Hatay Başsavcısı'nın olay yerine gelerek arama yapılmasında direndiği bilgisi doğru mudur?', 'TIR'da çok sayıda silah, mühimmat, hücum yeleği ve elektronik malzeme bulunduğu iddiası doğru mudur?', 'TIR'da bir MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) mensubu bulunduğu ve jandarmanın araçta arama yapmasını önleyerek aracın 'kendi kontrollerinde olduğunu' söylediği iddiası doğru mudur?'.

Önergede 'Söz konusu TIR İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) malzemelerini mi taşımaktadır?' sorusu da yöneltildi.

Dün konuyla ilgili yayınlanan bazı haberlerde askeri mühimmat taşıdığı belirtilen TIR'ın İnsani Yardım Vakfı'na ait olduğu iddia edilmişti.

İnsani Yardım Vakfı'ndan yapılan açıklamadaysa bu iddia ''iftira'' olarak nitelenmiş, söz konusu haberlerin karalama amaçlı yapıldığı belirtilmişti.

'Valilik gözaltılarla ilgili talimat gönderdi' iddiası

Öte yandan konuyla ilgili Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun imzasını taşıyan haberde Hatay'da durdurulan ve içinde mühimmat olduğu ileri sürülen TIR ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. TIR'ı takip edip durduran polis ekibinin görevden alındığı ileri sürüldü.

Haberde şu ifadelere yer verildi: ''... Olay yerine giden Terör Savcısı, Jandarma ekibine TIR'da arama yaptırmak istedi, ancak Jandarma Valilikten gelen yazılı talimata uyarak arama yapmadı. Jandarma ekibine de arama yaptıramayan savcı tutanak tutarak ayrılırken TIR yoluna devam etti."

Konuyla ilgili Radikal gazetesinde yer alan bir başka haberde ise Hatay Valisi Celalettin Lekesiz'in söz konusu TIR'la ilgili yazdığı talimat yazısının ortaya çıktığı ileri sürüldü.

BBC Türkçe'nin iddiaları doğrulatmak için Hatay Valiliği yetkililerine ulaşma çabaları sonuç vermedi.

Gazetenin aktardığı ve Kırıkhan Kaymakamlığı ve Hatay İl Jandarma Komutanlığı'na gönderildiği belirtilen yazıda, MİT'e bağlı görev yapan personel ile araçlarının Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığınca alıkonulduğu ve bu kişilerin serbest bırakılmaları gerektiği belirtiliyor.