BIST 1.460
DOLAR 8,36
EURO 10,21
ALTIN 502,23
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Taşeron işçi sınavı ne zaman 2018 kaç soru sorulacak?

2018 taşeron işçi sınav başvurusu bitti. Şimdi kadroya geçmek isteyen binlerce kamu ve belediye taşeron işçisi için kesin listeler yayınlanıyor. 2018 yılı taşeron işçi sınavları 3-22 Mart arasında yapılacak. Sınav itirazları ise 23-26 Mart arasında yapılacak. Taşeron işçi sınavında adaylara hem yazılı hem de sözlü sınav yapılacak. Sınavları geçen taşeron işçiler 2 Nisan'da kadroya geçecek.

Abone ol

Taşeron işçi sınavı için başvuru süresi bitti şimdi gözler 2018 taşeron işçi sınavlarında. Kadroya geçmeye hak kazanacak taşeron işçi için 2 zorlu süreç var adaylar hem yazılı hem de sözlü iki sınava girecek. 100 puan üzerinden en az 50 puan alması gereken taşeron işçi sınavları 3-22 Mart arasında yapılacak. Taşeron işçi sınav sonuçlarından geçer not alanların kadroya geçmesi ise 2 Nisan'da yapılacak. 

TAŞERON İŞÇİ KESİN LİSTEDE ADI OLANLAR: Taşeron İşçilerin 11 Ocak'ta sona eren başvurularının ardından işlemeye başlayan "Tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanı" aşaması için tavsiye edilen 40 günlük süre bugün sona eriyor. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini yakından ilgilendiren kadro düzenlemesiyle ilgili takvim uyarınca sırada taşeron sınavı var. Kesin listelerde ismi olanlar bu sınava girecekler.

Aralarında Sağlık, Dışişleri, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşmebakanlıklarının da olduğu bazı kamu kurumları, Bakanlığın tavsiye ettiği süre dolmadan hak sahibi listeleri açıklarken, birçok  kamu kurumu, başvuru sayısının fazla olması ve güvenlik soruşturması gibi işlemlerin tamamlanamaması nedeniyle listelerini sonuçlandıramadı.

TAŞERON KADRO KESİN LİSTELERİ: Tavsiye niteliğindeki süreyi dikkate alan birçok kamu kurum ve kuruluşunun, bünyelerindeki taşeron işçilerin kadro başvurusunun kabul edilip edilmediğini gün içerisinde listeler halinde açıklaması bekleniyor. Taşeron işçiler, kadro başvurusunun kabul edilip edilmediğini bu listelerden öğrenebilecek. Diğer taraftan, bazı nedenlerle tavsiye edilen 40 günlük sürede çalışmalarını tamamlayamayan kurumların da birkaç gün içerisinde listelerini açıklaması bekleniyor. Taşeron kadro kesin listesi için son tarih 24 Şubat 2018 olarak duyurulmuştu.

TAŞERON İŞÇİ SINAVI NASIL OLACAK:Sınav yalnızca yazılı, yalnızca sözlü, yalnızca uygulamalı şekilde yapılabileceği gibi yazılı ve sözlü, sözlü ve uygulamalı şekillerde de yapılabilecek. Sınav yöntemi bakanlıklarda bakan, diğer idarelerde ilgili idarenin üst yöneticisi tarafından belirlenecek olup sınava katılacakların görev yaptıkları alanlar dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara farklı yöntemde sınav uygulanabilecek.

Sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin internet sayfasında ilan edilecek.

 TAŞERON KADRO SINAV TARİHLERİ : Tespit komisyonunun açıkladığı listelere işçiler itiraz edebilecek. İlana itirazların 21-23 Şubat, itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanının 24 Şubat-2 Mart, sınavın yapılmasının 3-22 Mart 2018, sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanının ise 27-31 Mart tarihlerinde yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim işletilecek.

SINAV YÜZ PUAN ÜZERİNDEN: Sınav soruları çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilecek olup yazılı sınav, sınav kurulu tarafından yüz puan üzerinden değerlendirilecek ve “başarılı” ya da “başarısız” olarak tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az elli puan almak gerekmektedir.

EN AZ 50 PUAN GEREKLİ: Sınavın yazılı ve sözlü sınav şeklinde yapılması halinde, adayın yazılı sınavdan en az elli puan alması, sözlü sınavda da başarılı olması gerekmektedir. Sınavda başarılı ve başarısız olanlar sınav kurulu tarafından Kurumun resmi internet adresinde ilan edilecektir.

KADROYA GEÇİŞ TARİHİ : Tüm bu aşamaların ardından, hak sahipleri kamu ve belediyelerde 2 Nisan 2018 tarihinde kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek. Taşeron işçilerin kurumlarda kadroya geçiş süreçlerini yürütecek tespit komisyonu en az üç kişiden oluşacak, iki yedek üyesi olacak. Komisyon, üye tam sayısıyla toplanacak ve oy çokluğu ile karar alacak. Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun bir şekilde sınav kurulunca hazırlanacak.

Yapılacak sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ise ilgili idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Kadroya geçişin önemli aşamalarından olan yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilip, tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan alma şartı aranacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Kırık kalp sendromu kalp krizi kadar tehlikeli
Fuhuş çetesinden akılalmaz yöntem! Kadınları böyle kandırmışlar
Taşeron kadrosu kesin listeleri 3 Mart'taki sınava kimler girecek?
Cemrelerin ilki düştü Hızır günleri geldi bahar başladı
“Çocuklarımıza ‘hayır’ demeyi öğretmeliyiz”
Hadım ne demek kimyasal hadım nasıl edilir
Kimyasal hadım mı geliyor? Hükümetten flaş açıklama
Çukur 17.son bölümde neler oldu 18.yeni bölüm fragmanı Selim de mi ölecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar
At ve eşeklere kimlik geliyor
Yorumlar