BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  GÜNCEL

Hadım ne demek kimyasal hadım nasıl edilir

Kimyasal hadım ne demek, kimyasal hadım nasıl edilir, hadım edilen kişi cinsel ilişkiye girebilir mi soruları tartışma konusu oldu. Son günlerde yaşanan cinsel şiddettin ardından hükümet düğmeye bastı ve kimyasal hadımlığı masaya yatırdı.Peki hadım nedir? Cinsel suçlar işleyen kişiler nasıl hadım edilir, hadım edilen bir kişinin cinsel organı kesiliyor mu, Hadım edilen kişiler cinsel ilişkiye girebiliyor mu?

Abone ol

Hadım ne demek nasıl hadım edilir soruları son günlerde yaşanan cinsel saldırılar sonunda iyice merak edilmeye başlandı. ABD gibi birçok ülkede yaygın olarak kullanılan yöntem hadım etmek Türkiye'de neden yapılmıyor. Adalet Bakanı Gül'ün kimyasal hadımlık 2-3 güne gündeme gelir açıklamasının ardından bu kez de kimyasal hadımlık araştırılmaya başladı. Herhangi bir cerrahi müdahale olmadan birinin cinsel faaliyetlerini sonlandırmaya yarıyan kimyasal hadımlık kimlere uygulanıyor, kişi cinsel  ilişkiye girebiliyor mu? İşe hadımlık ve kimyasal hadımlık hakkında tüm merak edilenler. 

KİMYASAL HADIM NEDİR: Kimyasal hadım yönteminde diğer hadım şekillerinde olduğu gibi penis ve testisler kesilmiyor. Kimyasal hadım yönteminde çeşitli kimyasallar kullanılarak yapılan hadım etme işleminde mahkumlara belirli aralıklarla ilaç veriliyor. Haplar ve iğneler sayesinde cinsel saldırı suçunda bulunan suçlunun testosteron hormonu azaltılıyor ve cinsel isteği ortadan kaldırılıyor.

KİMYASAL HADIMLIK HANGİ ÜLKELERDE VAR:  Birleşik Krallık, Polonya, Moldova, Estonya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Hindistan, İsrail, Rusya, Güney Kore gibi ülkelerde yakın zamanlarda çeşitli cinsel saldırı vakalarında kullanıldı.

UYMAYANA CEZA YAĞACAK:Yönetmeliğe göre hükümlüler, “Cezalarının infazı sırasında ve koşullu salıverildikleri takdirde denetim süresi içinde; yapılan çağrılara, düzenlenen programlara ve hazırlanan denetim planına, tedavi ve iyileştirme çalışmaları kapsamında belirlenen yükümlülüklere, kararın infazı ve denetim için belirlenen kurallara, infazın yerine getirilmesinde görev alan personelin uyarı ve önerilerine uymak zorunda” olacaklar. Buna aykırı davranılması yükümlülüğün ihlali sayılacak.

Uyarıya karşın yükümlülüklerini yerine getirmeyen hükümlülerden cezaevlerinde bulunanlara disiplin cezası uygulanacak, bu durum koşullu salıverme kararlarlarında da etkili olacak. Bu yükümlülüklerin mazereksiz ve kasıtlı bir şekilde yerine getirilmemesi halinde ise hükümlü uyarılmayacak. Hükümlüler getirilen bu yükümlülüklere infaz hakimliği nezdinde itiraz edebilecek. Bu şekilde şikayet yoluna gidilmesi yapılan işlem ya da faaliyetin yerine getirilmesini durdurmayacak ancak infaz hakimi giderilmesi güç ya da imkansız sonuçların doğması ya da uygulamanın açıkça hukuka aykırı olduğunu saptaması halinde uygulamanın ertelenmesine ya da durdurulmasına karar verebilecek. ağı denetim süresi hak ederek salıverme tarihini geçemez. Yönetmelik hükümleri suça sürüklenen çocuklara ise uygulanamayacak.

ABD'DE HADIM: Tasarının sahipleri, uygulamanın Birleşik Amerika'da sekizi mecburi olmak üzere, 16 eyalette hâlen vârolduğunu söylüyorlar. Amerika'da, Yüksek Mahkeme'nin 1985'te verdiği karara göre mahkûmun isteği dışında ve ameliyatla hadım edilmesi yasak. Mahkûm, sadece ilâç vasıtasıyla hadım edilebiliyor. Operasyonun yasal bir uygulama halini alması için İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, Danimarka, İspanya ve Polonya gibi Avrupa ülkelerinde de hukukî çalışmalar yapılıyor.

OSMANLI'DA HADIM HEM PENİS HEM DE TESTİSLERİ KESİLİYOR

Tarihçi Murat Bardakçı'nın aktardığı bilgilere göre hadım etme operasyonu, eski devirlerde üç şekilde yapılırdı:

Ya penis ve testisler tamamen kesilir, ya sadece yumurtalıklar alınarak sperm üretimine son verilir yahut yumurtalıklar kesilmez ama ezilirdi. Osmanlı Sarayı'na girecek beyaz yahut siyah ağalar için bu metodlardan birincisi tatbik edilir, yani hadım edilirken cinsel organ ile yumurtalıklar tamamen kesilirdi. Ancak, ameliyatın İstanbul'da yapılmaması, yani ağa adayının imparatorluk başkentine hadım edilmiş şekilde gelmiş olması şarttı ve operasyonun merkezi genellikle Mısır idi.

HADIM NASIL YAPILIR? GÜMÜŞTEN TIKAÇ

Bardakçı, anlatımıyla hadım edilenlere uygulana vahşi ameliyat, şöyle yapılırdı:

- Göbeğin altı ve baldırlar, aşırı kanamayı önlemek için bandajlarla sarılırdı. Hadım edilecek kişi sırtüstü yatırılır, operasyon bölgesi enfeksiyon riskini azaltmak için acı biber karıştırılmış su ile üç kez yıkanırdı.
- Ameliyat bölgesi iyice temizlendikten sonra, orağa benzeyen küçük bir bıçak vasıtasıyla testisler ve penis, mümkün olduğu kadar dibinden kesilirdi.
- Penisin kökündeki kanala gümüş bir iğne yahut metal bir çubuk sokulur ve idrar akışı geçici bir süre için durdurulurdu.
- Yara, iltihabı ve kanı emmesi için soğuk su içine yatırılmış kâğıtlarla kapatılır ve üzeri sarılırdı.
- Sargı tamamlanınca, hadım hemen yürütülür ve daha sonra yatırılırdı. Hasta hem tuvalet ihtiyacını gideremeyeceği, hem de yarası nedeniyle büyük acılar çektiğinden, üç gün boyunca su içmesine izin verilmezdi.
- Ameliyatın üçüncü gününde sargılar açılır, gümüş iğne yahut metal çubuk çıkarılır ve hasta, idrarının aniden bir şelâle gibi akmasından büyük rahatlık duyardı. Hadım idrarını yapabildiyse, tehlikeyi atlatmış olurdu ama eğer yapamazsa idrar kanalları enfeksiyon kapmış ve şişmiş demekti. Birkaç gün sonra, büyük acılar içerisinde ölümün gelmesi artık kaçınılmazdı.

ÖNCEKİ HABERLER
Kimyasal hadım mı geliyor? Hükümetten flaş açıklama
Çukur 17.son bölümde neler oldu 18.yeni bölüm fragmanı Selim de mi ölecek
At ve eşeklere kimlik geliyor
Ömer Çelik'ten sert AB çıkışı: Buradan meydan okuyorum
Arabada ilişkiye giren çiftin korkunç sonu!
2018 öğretim görevlisi maaşları unvanına göre ne kadar oldu?
Siyah Beyaz Aşk 18.son bölümde neler oldu yeni bölüm fragmanı
AK Parti grubu önünde kuyruk oluştu bakın sebebi ne?
Polisin yaptığına bak otoparklarla anlaşıp araçları çekmişler!
Atama kılavuzu 2018 20 bin öğretmen kontenjanları
Yorumlar 1 yorum