BIST 1.145
DOLAR 7,72
EURO 9,06
ALTIN 469,95
HABER /  EKONOMİ

Tarlada 1 lira olan ürün eve 1.5 liraya gelebilir! İşin içindeki kişi açıkladı

Pazar ve marketlerdeki fahiş fiyatları düşürmek için hükümet halk sebzeyi devreye almaya hazırlanırken işin içinde yer alan sebze komisyoncusu başka bir yol önerdi... Bu yöntemle tarlada 1 lira olan ürünün tüketiciye 1 lira 50 kuruşa gelebileceğini söylüyor.

Abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ocak 2019 enflasyonunu yükselten meyve ve sebze fiyatlarıyla ilgili başta büyükşehirler olmak üzere ülke genelinde bazı önlemler alacaklarını açıkladı. Gelecek haftadan itibaren İstanbul’da 50, Ankara’da ise 30’dan fazla noktada tanzim satış noktaları kurulacak.

İZMİR Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı ise fiyatları ucuzlatacak başka bir formül önerdi. Dediğine göre bu yapılırsa herkes ucuz sebzeye kavuşabilir.

Fiyatları düşürmenin yolu
İZKOMDER Başkanı Doğan'ın fiyatları düşürmek için önerdiği yöndem perakende olarak satılan sebze- meyvelere kar hakkı getirilmesi. Böylece hem kayıt dışılığın önleneceğini hem de haksız kazancın önüne geçileceğini savunan Doğan, şu bilgileri verdi:

-“Kar oranı fatura üzerinde yüzde 50, 70 ya da 80 olarak belirtilir. Diyelim ki 3 liraya alınan bir mala yüzde 50 kar oranı konulsa 4 lira 50 kuruşa satılır. Onun dışında satılamaz. O zaman haksız kazanç ortadan kalkar. Kar oranları fatura üzerinde belirleneceğinden herkes tam fatura almak zorunda kalacak. Şu an sebze- meyvede yüzde 50 kayıt dışı var. Bu oran düşer.

Tarlada 1 lira olan ürün 1 lira 50 kuruş olur


-Vatandaş, tarlada 1 lira olan malı pazarda, manavda 5; 10 liradan almaktan yakınıyor. Fatura üzerinde kar oranı belirlenirse bu tür suçlamalar ortadan kalkar. 1 liraya alınan bir ürün en fazla 1 lira 50 kuruş ya da 1 lira 70 kuruşa satılır. Şu anda serbest piyasa ekonomisi olduğu için herkes aldığı ürünü istediği fiyata satabilme imkanına sahip. Yetkililer müdahale edemiyor.”

Halk sebze fiyatları ucuzlatır mı?


Orhan Doğan'a göre halk sebze komisyoncuları en fazla yüzde 10-20 civarında etkileyecek. Hal dışında perakende olarak sebze- meyve piyasasının etkilenmeyeceğini savunan Doğan, şunları söyledi:

-“Sebze- meyve fiyatları, tanzim satış noktaları açılarak ucuzlayacaksa açılsın. Bizi en fazla yüzde 10, yüzde 20 oranında etkiler. Şu anda perakende olarak satılan sebze- meyvenin sadece yüzde 30’u halden geçiyor. Yüzde 70’i hal dışında satılıyor. Hal dışında satılan sebze- meyveler direkt üreticiden alınıyor. Pazarcı olsun, market olsun, yeni yasayla direkt üreticiden mal alma imkanına sahipler.

ÖNCEKİ HABERLER
PES 2019'a gelen güncelleme ile neler değişti?
Artvin Hopa'da ilaç yazmayan doktoru dövdüler
Ufka yolculuk sınavı 2019 ne zaman Umre ödülü kimler kazanacak?
CHP Çorlu'da deprem! İçimiz acıyor deyip bastılar istifayı
Zuhal Topal'la Sofrada sivri dilli kaynana Fatma'ya bakın gelin Melis kimdir
HES kodu alma SMS ile nasıl olur ücreti kaç para?
Yorumlar 20 yorum