HABER /  SAĞLIK

Trifokal lens nedir görüş kalitesini artırıyor

Opr. Dr. Talha Özdemir, trifokal lens tedavisi ile yakın ve uzak gözlüklerinden kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyerek detaylar hakkında bilgi verdi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Talha Özdemir, yakın ve uzak gibi mesafeler için görme sorunu yaşayanlara müjdeli bir haber verdi.

Trifokal lens göz içi uygulaması ile ilgili bilgi veren Dr. Talha Özdemir, "Trifokal lens üç odaklı lens demektir. Üç odaktan kastımız nedir diye cevap verirsek; okuma mesafesi yani 30-35 santimetre mesafe ikinci mesafemiz 60 cmlik mesafedir. Diğer üçüncü odak mesafesi de uzak mesafedir buda 60 santimden uzak mesafelere denir. Trifokal lensi uzağı yakını göremeyen hastalara uyguladığımız göz içi lenstir. Hastanın astigmatı da var ise bu mercek ile düzeltmekte mümkündür” diye konuştu.

Hangi rahatsızlıklar sonucu uygulanır?
Trifokal lenslerin; lazerle düzeltilemeyecek kadar yüksek miyop, hipermetrop veya astigmatı olanlar, kornea kalınlığı lazere izin vermeyenler, kataraktlı ve yüksek kırılma kusurlu hastalar ve göz numarasının ilerlemediği sabit olduğu hastalara uygulanabileceğini söyleyen Özdemir, "Bu tedavi öncesinde hastanın detaylı bilgilendirilmesi, göz içi lens ölçümlerinin gelişmiş cihazlarla hesaplanması çok önemlidir. Bunun için bu tedavinin sağlıklı olabilmesi için uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Murat Kurşun kaç yaşında babasını evlendirdi eşi kimdir?
Doların ateşi o açıklama ile yükseldi 8 Şubatta dolar rakamları
Gelinim Mutfakta'da beklenen oldu! İşte kazanan ve elenen gelin
Başörtüsü belgeseli çekerken müslüman oldu!
Sakarya OSB'de iş makinalarından mazot çalındı
Tuğçe Kazaz' beyin yakan Atatürk sorusuyla sosyal medyada infial yarattı
Yorumlar