BIST 9.312
DOLAR 31,02
EURO 33,59
ALTIN 2.020,59
HABER /  DÜNYA

Talabaniden müthiş dönüş

Talabani, Irak'ta Kürt ayrılıkçıların tüm faaliyetlerini engeleyeceklerini söyledi

Abone ol

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ülkesinin etkin olarak Türkiye ile işbirliğinde bulunmanın yollarını aradığını ve artık Kürtler'in, Irak topraklarında ayrılıkçı askeri faaliyette bulunmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği Merkezi'nde Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Celal Talabani, ''Irak, Türkiye'ye yönelik tüm şiddet operasyonlarına karşıdır. Tüm çabalarımızı hem Türkiye'yi hem de Irak'ı tehlikeye atan terörizm tehdidini durdurmaya yoğunlaştırıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan hükümetine yönelik herhangi bir askeri eylemi, Irak'a yapılmış bir eylem olarak değerlendiriyoruz'' diye konuştu.

Bölücü terör örgütüyle başetmenin en iyi yolunun siyasal ve medya baskısı yaratarak örgütü silahlarını bırakmaya zorlamak olduğuna inandığını belirten Talabani, Arap basınında son zamanlarda yer alan, ''İsrailliler'in, Kürt yönetimindeki Süleymaniye kasabasına sızdıkları'' yönündeki haberleri ise ''uydurulmuş kuruntular'' diye niteleyerek reddetti.

İran'ın, Irak üzerinde nüfuzunu giderek artırdığı yolundaki haberlerin hatırlatılması üzerine Talabani, ''Irak hiçbir etkiyi kabul etmez. Irak'ın içişlerine kimi ülkelerden müdahaleler geldiği doğrudur, ancak Irak politikası Iraklılar tarafından çizilir, ne İran'ın ne de başka ülkelerin etkisiyle değil'' dedi.