BIST 9.374
DOLAR 31,04
EURO 33,62
ALTIN 2.032,57
HABER /  DÜNYA

Filistinde bir günlük yas

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze'de yarın için 1 günlük yas ilan etti.

Abone ol

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinliler'in lideri Yaser Arafat'ın ölüm yıldönümü nedeniyle El Fetih'in düzenlediği gösteride 9 kişinin ölümü, 100'e yakın kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayların ardından Gazze'de yarın için 1 günlük yas ilan etti.

Filistin'de, kamu kuruluşlarında ve Filistin'in yurtdışı temsilciliklerinde de bayraklar 3 gün yarıya indirilecek.

Abbas'ın basın bürosundan yapılan açıklamada, Filistin Devlet Başkanı'nın, cinayetleri, "haince işlenmiş bir suç" olarak nitelendirdiği belirtildi.

Hamaslı güvenlik güçlerinin Gazze'de toplanan yüzbinlerce kişiye ateş açması, tüm Filistin çapında tepkilere yol açtı.

İslami Cihad da Gazze'de yaptığı açıklamada, olaylardan üzüntüsünü söyledi. Hamas'a desteğiyle bilinen İslami Cihad da yas için çağrıda bulunanlara katılacağını bildirdi. İslami Cihad, hükümetten, olaylarla ilgili soruşturma açmasını istedi. Birçok Filistinli kuruluş da olayı kınayan açıklamalar yayımladı.

Selam Feyyad başkanlığındaki Filistin hükümeti de olaylar nedeniyle acil bir toplantı yaptı.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada, "Filistin hükümetinin Gazze'deki gelişmeleri yakından izlediği, Hamaslı güvenlik güçlerinin Filistin halkına karşı hain bir suç işlediği, katliam yaptığı" belirtildi.

Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da, El Fetih örgütü ve yetkilileri de birbiri ardına Gazze'deki olayları kınayan açıklamalar yaparak, Abbas'tan cinayetlerin intikamını almasını istediler.