HABER /  DÜNYA

Suudi Arabistan Yemen'i havadan vurdu! Çok sayıda sivil...

Suudi Arabistan uçakları Yemen'in Haccah vilayetine bağlı Hiran köyünü en az 16 kez bombardımana tuttu. Aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu onlarca can kaybının olduğunu bildiriyor.

Büyük insani krizin yaşandığı iç savaş ülkesi Yemen'in başkent Riyad'a balistik füze saldırısına Suudi Arabistan savaş uçaklarıyla karşılık verdi. Al Jazeera, savaş uçaklarının kuzeybatıdaki Haccah vilayetine bağlı Hiran köyünü en az 16 kez bombardımana tuttuğunu bildiriyor.
 
Yerel medya ve aktivistlerin verdiği bilgiye göre, saldırılarda en az 30 insan hayatını kaybetti. Aralarında çocuklar ve kadınların da bulunduğu kurbanların 10'u aynı aileden.

SOSYAL MEDYADA CESET FOTOĞRAFLARI
 
Hiran köyünde yaşayan Husi destekçisi Huseyin el Bukati, saldırıların gece yarısından sonra başladığını ve Şeyh Hamdi'nin evinin bombalandığını söyledi. Saldırılar sabah 05.00'a kadar devam etti.
 
Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, bombalanmış araçlar ve yaşamını yitirmiş çocuklar yer alıyor. Saldırıya uğrayan Hiran köyü, Suudi Arabistan sınırına çok yakın bir noktada.
 
YEMEN'DEN RİYAD'A FÜZE FIRLATILMIŞTI

Yemen'den hafta sonu Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a bir füze fırlatılmıştı. Suudi Arabistan, füzenin İran menşeli olduğunu savunuyor. Hemen ardından 11 prens ve birçok bakanın gözaltına alındığı operasyon gerçekleşmiş, Prens Mansur bin Mukrin'i taşıyan helikopter Yemen sınırı yakınlarında düşmüştü. Prens Mukrin'in helikopterle kaçmaya çalıştığı tahmin ediliyor.
 
YARDIM KURLUŞLARI AYAKTA 

Saldırı sonrası bir başka gelişme, Yemen'e giden tüm güzergahların kapatılması oldu. Uluslararası yardım kuruluşları, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyondan derhal girişlerin açılmasını istedi.
 
BM ve Kızılhaç, durumun yaşam kurtaran yardımlara bağımlı milyonlarca kişiyi tehdit ettiğini açıkladı. Ülke sivillerin hayatta kalması için gereken her şeyde dışa bağımlı ve şu anda ülkeye gıda, yakıt ve ilaç giremiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Asansörde taciz davasında şok ifade: Kıbrıs'ta olsan sevişirdik
Müge Anlı Fatma Uyanık son durum ne jandarma ekipleri araziye indi
ByLock’tan adı çıkan ünlü isim! FETÖ'cüler...
Sanayi üretimi rakamları açıklandı
Atsız Bey tarihte kim Orhan Kılıç Diriliş Ertuğrul'a dahil oldu
2020 Kurban bayramı hangi ay başlıyor?
Yorumlar 14 yorum