BIST 10.471
DOLAR 32,85
EURO 35,18
ALTIN 2.451,01
HABER /  GÜNCEL

Suriyeli çocuğun 'yazılım' dehası! Program yazdı!

Bilgisayarı olmadığı halde, evde tahtaya yazdığı programı internet kafelerdebilgisayara aktaran Suriyeli 'dahi' çocuğa, ABD'li hayırsever bilgisayar hediye etti.

Abone ol

GAZİANTEP'te bilgisayarı olmamasına rağmen internet aracılığıyla katıldığı kurslar sayesinde yazılım geliştirmeye başlayan 14 yaşındaki Suriyeli Hümem Elhassan'a, ABD'li hayırsever tarafından bilgisayar hediye edildi. 14 yaşındaki çocuk bilgisayarı olmadan önce, fazla para ödememek için program şifrelerini evdeki tahtaya not edip internet kafeye gidince hazırladığını söyledi.

ABD'Lİ HAYIRSEVERDEN BİLGİSAYAR HEDİYESİ

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak ailesiyle yaklaşık 3 yıl önce Türkiye'ye sığınan Elhassan, merkez Şahinbey ilçesindeki 2 odalı evde annesi Doaa ve kardeşi Murat (3) ile yaşamını sürdürüyor. Bilgisayarı olmamasına rağmen kendini geliştirmek için internet kafelerde kurslara katılmasına ilişkin haberlerin medyada yer alması üzerine ABD'de yaşayan Suriyeli hayırsever, Elhassan'a bilgisayar gönderdi. İnternet aracılığıyla katıldığı kursların ardından ABD'li firmadan "iyi hacker (bilgisayar korsanı)" unvanı alan Elhassan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2,5 yıl önce merak üzerine başladığı bilgisayar programcılığında kendini geliştirdiğini söyledi.

suriyeli-cocuk-yazilim-kod-2.jpg

ELHASSAN 20 FARKLI PROGRAMIN YAZILIMINI KULLANABİLİYOR

Artık 20 farklı program yazılımını kullanabilir hale geldiğini belirten Elhassan, bilgisayar merakına ilişkin haberlerin ardından sosyal paylaşım sitesi üzerinden ABD'de yaşayan Suriye asıllı kişinin kendisine ulaştığını ifade etti. Adının açıklanmasını istemeyen kişinin haberleri görünce etkilendiğini ve kendisine bilgisayar hediye etmek için adresini istediğini anlatan Elhassan, "Geçen gün kargoyla gelen bilgisayarıma kavuştum. Şimdiye kadar hiç bilgisayarım olmamıştı. Artık benim de bir bilgisayarım var. Bilgisayarı gönderenlere teşekkür ederim" diye konuştu. Türkçeyi gündün güne daha iyi konuşan Elhassan, ileride büyük bir yazılım firması sahibi olmak istediğini vurguladı.

suriyeli-cocuk-yazilim-kod-1.jpg

"Sürekli internet kafelere gidiyordum. Çevremdeki kişiler benden internet sitesi ve çeşitli programlar yazmamı istiyor, ben de internet kafede bir şeyler yapmaya çalışıyordum. Çok para ödememek için programın şifrelerini evdeki tahtaya not edip internet kafeye gidince hazırlıyordum. Artık böyle derdim kalmadı. Tahtaya baktıkça gülüyorum. Şimdi daha iyi işler çıkarmaya başladım."

suriyeli-cocuk-yazilim-kod-3.jpg

Anne Doaa Terkavi de oğlu internet kafeye gidince ister istemez tedirginlik hissettiğini ancak geleceğini şekillendirmesine engel olmamak için ona izin verdiğini söyledi. Terkavi, "Oğluma bu bilgisayarı gönderenlerden Allah razı olsun. İnşallah ileride büyük bir adam olacak ve bu yardımları unutmayacağız. Kendi ülkemizde görmediğimiz yardımları Türkiye'de gördük. Allah herkesten razı olsun" diye konuştu.

"TEK DİLEĞİMİZ..." 

Eşinin 1,5 yıl önce çalışmak üzere Almanya'ya gittiğini ifade eden Terkavi, şunları kaydetti: "Eşim Almanya'ya gittikten kısa süre sonra rahatsızlandı. Yaklaşık bir yıldır orada tedavi görüyor. Durumu daha da kötüleşmiş. Önümüzdeki günlerde ameliyat olacağı söyleniyor. Artık tek dileğimiz Almanya'ya gitmek ve eşimin sağlığına kavuşmasını beklemek. Bu konuda hayırseverlerden destek bekliyoruz."