BIST 5.115
DOLAR 20,96
EURO 22,46
ALTIN 1.313,16
HABER /  GÜNCEL

Tayland: Kral'a Facebook'ta 'hakaret'e 30 yıl hapis

Talyand'da iki ayrı davada Facebook üzerinden paylaştıkları mesajlarla Kral'a hakaret ettikleri öne sürülen iki kişi, 60 ve 56 yıl hapis cezalarına çarptırıldı: Cezalar, sanıkların suçlarını kabul etmesi üzerine yarı yarıya düşürüldü.

Abone ol

Tayland'da iki ayrı askeri mahkeme, sosyal medyada krala hakaret ettikleri iddiasıyla biri kadın iki kişiyi 56 ve 60 yıl hapis cezalarına çarptırıldı.

Sanıklar hakkındaki ceza daha sonra yarı yarıya indirildi.

Mahmumiyet kararları, kralı ve monarşiyi koruma yasası kapsamında verilen en ağır cezalar oldu.

Dava konusu mesajların Facebook'ta yayınlandığı bildirildi.

Kraliyete yönelik hakaret soruşturmalarında geçen yıl düzenlenen darbenin ardından artış yaşandığı belirtiliyor.

iLaw adlı Tayland merkezli bireysel hak ve özgürlük savunucusu örgüt, darbeden önce benzer iddiaların soruşturulduğu iki dava olduğunu, ancak darbeden sonra bu sayının 56'ya çıktığını duyurdu.

Tur operatörü olarak çalışan 48 yaşındaki Pongsak Sriboonpeng, Bangkok'ta sosyal medyada Kraliyet'e hakaret iddiası içeren altı mesajı nedeniyle 10'ar yıldan toplam 60 yıl hapse çarptırıldı.

Sriboonpeng hakkındaki ceza, suçlamaları kabul etmesinin ardından yarı yarıya düşürüldü.

Ayrı bir başka davada ise, iki çocuk annesi, 29 yaşındaki bir otel çalışanı kuzeydeki kentlerden Chiang Mai'de 56 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık da suçlamaları kabul edince cezası yarıya indirildi.

Geçtiğimiz günlerde, akli denge sorunları olduğu belirtilen bir kişi Kral'ın portresini yırttığı için beş yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dünyanın tahtta en uzun süre kalmış olan liderlerinden olan 87 yaşındaki Kral Bhumibol genel olarak saygı duyulan bir isim.

Ancak son dönemde yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle pek kamuoyu karşısına çıkmıyor.