BIST 5.115
DOLAR 20,96
EURO 22,46
ALTIN 1.313,16
HABER /  GÜNCEL

Irak'ta sokak gösterilerine binlerce kişi katıldı

Irak'ta elektrik kesintileri başta olmak üzere, temel kamu hizmetleriyle ilgili sorunları protesto etmek için farklı kentlerde protesto gösterileri düzenleniyor.

Abone ol

Irak'ta elektrik kesintileri başta olmak üzere, temel kamu hizmetleriyle ilgili sorunları protesto etmek için başkent Bağdat dahil farklı kentlerde protesto gösterileri düzenleniyor.

Büyük bölümünü ülkedeki laik kesimlerin oluşturduğu protestocular, hizmetlerdeki sorunların siyasi yöneticilerin "yolsuzluk ve acziyetinden" kaynakladığını ileri sürüyor.

Hava sıcaklığının 50 dereceleri bulduğu bir dönemde ülkede elektrik kesintileri büyük bir sorun haline gelmiş durumda.

Geçen hafta Bağdat'ta başlayan gösteriler diğer kentlere de yayılmıştı. İlk protestoların başlamasından bir hafta sonra bugün de birçok kentte gösteriler organize edildi.

Yaklaşık bir yıl önce görevine başlayan Başbakan Haydar El Abadi yolsuzluklara karşı mücadele edeceğini bildirmişti.

Bu arada Iraklı Şiilerin en etkin dini lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani, Başbakan Abadi'den yolsuzluğa karşı sert tedbirler alması ve sosyal adaleti sağlamasını istedi.

Açıklama, Sistani'nin sözcüsü Ahmed El Safi tarafından yapıldı.

Bu açıklama ardından Başbakan Abadi de bir açıklama yaparak yolsuzluklarla mücadele için bir plan hazırlayacağını, diğer siyasi partileri de bu konuda işbirliğine çağıracağını söyledi.